Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Grilování, to není jen opékání masa na rozpáleném roštu. Aby byl výsledek dokonalý a strávníci spokojení, je třeba dodržovat určitá pravidla. Sepsali jsme proto deset nejčastějších odpovědí na otázky, které vás ohledně grilování zajímají.

Kromě masa se dá na grilu opékat také zelenina a někteří nedají dopustit i na ovoce. Základem ale je důkladně očištěný, připravený a správně rozpálený gril. K tomu si připravíme potřebné pomůcky, jako jsou např. rukavice, vidlička a obracečka na maso.

1

Na čem grilovat maso

Můžeme si vybrat mezi grilem elektrickým a plynovým nebo grilem na uhlí. Ten je nejoblíbenější, protože kouř z dřevěného uhlí dodá masu během grilování specifickou chuť. Zároveň je takové grilování nejsložitější a vyžaduje trochu cviku.

2

Jak dlouho dělat maso na grilu

To záleží na druhu masa, které se chystáte grilovat. Například steak o tloušťce 3 cm grilujeme 3 minuty z každé strany. Záleží ale také na tom, jak maso chceme mít propečené. Špízy opékáme přibližně 10–15 minut stejně jako plátek drůbežího masa.

3

Jak okořenit maso na gril

Maso určené ke grilování nejčastěji nakládáme do marinád. Jejich složení se různí podle našich chuťových preferencí. Základem ale zůstává sůl, pepř a sladká paprika. Velmi oblíbený je také česnek a různé aromatické bylinky.

4

Čím potírat maso při grilování

Pokud bylo maso naložené v marinádě, potíráme ho během pečení právě marinádou. Když grilujeme čisté maso bez marinády, není nutné ho potírat. Ale není na škodu, když ho potřeme olivovým olejem, díky kterému získá příjemné aroma.

5

Jak si udělat grilovací koření

Grilovací koření zakoupíme v obchodě už namíchané. Často ale obsahuje další sůl, kterou už na mase nechceme. Snadno si proto grilovací směs připravíme i doma. V hmoždíři stačí rozdrtit kmín, koriandr, pepř a chilli vločky.

6

Jak zdravě grilovat

Jak jsme zmínili na začátku, je třeba udržovat gril v čistotě a nedávat potraviny na rošt s připečeným olejem či jinými nečistotami. Maso bychom měli grilovat na rozžhavených uhlících a ne na plamenu. Vybírejte také kvalitní potraviny, které jsou ke grilování vhodné.

7

Co je nepřímé grilování

Při nepřímém grilování umístíme potravinu tak, aby nebyla přímo nad zdrojem tepla. Často tak grilujeme celá kuřata, která by se jinak spálila. Při tomto způsobu je třeba uzavřít gril poklicí, aby teplo neunikalo pryč.

8

Kolik stupňů má mít gril

To záleží na tom, co chceme grilovat. Steak vyžaduje nejvyšší teplotu v rozmezí 230–280 °C. Drůbeží a vepřové maso grilujeme při 150–200 °C, ryby a zeleninu umístíme na gril rozpálený na 150–180 °C.

9

Jak ohřát grilované maso

Pokud po grilování zbývá nějaké maso, může se použít k přípravě dalšího jídla nebo ho znovu ohřejeme a sníme jen tak. K tomu poslouží klasická trouba, do které dáme větší množství masa naráz a během chvíle ho máme ohřáté.

10

Jak dlouho vydrží pečené maso mimo lednici

Maso bychom po upečení měli hned zkonzumovat. Při vysoké venkovní teplotě přesahující 32 °C se začne kazit už za hodinu. Když je venkovní teplota nižší, maso vydrží přibližně 2 hodiny. Následně se začnou množit bakterie, které nám mohou způsobit střevní potíže.

Ke grilovanému masu patří čerstvá zelenina a křupavé pečivo. Oblíbené jsou také různé sýry, které se při grilování nataví a roztečou

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více