Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Velikonoce se blíží...dodržujete některé tradice???

Severinka:Je to opravdu ve velmi kratke verzi.Moc se mi to libi.
Preji moc pekne velikonoce.

Nejsem věřící, ale tohle jsem si poslechla ;-);-)https://www.stream.cz/slavnedny/10024211-velky-pat...

Za dva týdny tu máme opět Velikonoce,už se na ně všici těšíme je to vítání jara.Dělání velikonoční výzdoby,hodování a tak mne zaujaly některé nápady co jste sem dali,krásné zajíčky nenapadlo by mi to a to máme všici doma různý materiál který se dá využít a možná bychom to vyhodili a můžeme vyrábět a zpestřit si svátky zase jinak, netradičně,díky za nápady letos zkusím taky něco vyrobit.;-) U nás tady chodí koledníci asi jako dnes všude na vsi,je pravda,že moc o vajíčka nestojí,spíše o čokoládu nějakou korunu,ale k nám pravidelně chodí 2koledníci staršího věku a ty si nenechají ujít,aby mne
vymrskali,omladili:-D:-D na pomlázku dostají pentličku to je zvykem tak to musím každému uvázat, dostanou štamprdli a jsou spokojení ,ale jsou něžní,tak žádné modřiny nemám:-D:-DTak můžu říci,že se i docela tším na Velikonoce,jinak jsem je nemívala ráda:-D:-D:-D

aneta.m: Taky hezký nápad se zajíčky :-)

aneta.m: zkus tohle - jednoduché a efektní:-) http://www.jaksiudelat.cz/velikonocni-zajicci-z-po...

Chodíme na všechny obřady, ale bílosobotní vigilie je vážně kouzelná. Akorát teď s malou dcerou chodíme na dětské odpolední za světla a tam ta atmosféra teda není, no. Jinak jezdí muž po pomlázce po rodině. Dceru bere zatím s sebou, takže já mám v pondělí volno :) Vajca nemalujem, nikdo z rodiny to neocení a já to nesnáším ;) Jen mladším klukům se koupí čokoládové vajíčka. Letos ale dcera bude poprvé chystat "hnízdečko pro velikonočního zajíčka", aby jí tam nechal nějaké dobroty. A teď je nemocná, takže se pouštíme i do nějakého toho tvoření dekorací, ač já na to moc zručná nejsem. Mám zatím tyhle návody blog.decodoma.cz/4-tipy-na-velikonocni-koledu/ To zvládnu. (Malá s přehledem.) Máte tip na něco dalšího? Budem doma asi dlouho...

My dneska jedeme večer na obřady Bílé soboty, nejdříve se venku rozdělá oheň, který se posvětí, od něj se zapálí velikonční paškál a všichni přítomní si od něj zapálí svíčku, jde se do tmavého kostela, kde až na Zmrtvýchvstání se rozezvučí varhany a rozsvítí se kostel;-)Obřady se konají až po západu slunce, my to máme od 20 hodin.

U nás se vyloženě daných zvyků nedržíme, ještě když žila babička, tak ta to držela, ale my už ne. Do kostela nechodíme, uděláme si akorát pěknou výzdobu (já ji mám raději než tu vánoční, vánoce jsou pro mě smutnější, vzpomíná se hodně na zemřelé), ale jaro je nový začátek, pěkný barvy.
Jako děcka jsme chodily s májem - to asi znáte :-) Holky chodí týden před klukama, mají nazdobené "tyčky" různými krepovými květy v kombinaci s jehličím (v jiných dědinách v našem okrese tomu říkají jedlička), zpívají velikonční koledu a dostávají výslužku, jako kluci. Vždycky jsme na koledu museli mít nový boty nebo jarní bundičku, samozřejmě pokud možno do bílé barvy..
Mazanec jsme pekli loni poprvý v životě, mama peče pravidelně beránka, ale to je problém udržet ho celýho do velikonočního pondělí, protože se do něj nejmenovaní členové naší domácnosti dycky s radostí, hlavně v noci, zakrojí a takovýto beránek už se fakt nedá vystavovat :-D
Na jídlo se snažíme mít hodně zelenýho, většinou bývá pečený kuře s nádivkou z kopřiv a medvědího česneku, nebo nějaký pečený maso a špenát.. Jinak vyloženě striktně nic nedržíme ;-)

aby to šlo zvětšit....a číst...;-)

Irrena: tady už jsou ty Velikonoce taky zprofanovaný, nijak se to nedrží, ani my ne;-) Jen děti chodí koledu, ale ani neceknou a čekají co dostanou, větší radost mají z nějakých peněz, než z vajíček jako výslužky.

Foto taky přispělo-Hezké Velikonoce:-K:-D:yes:

Jako děti jsme chodily na Zelený čtvrtek hledat po zahradě hnízda s vajíčky a brzo ráno jsme chodily na koledu k známým, kteří nás pozvali, dneska už se to tady u nás nedodržuje, už chodí děti jen s pomlázkami na Velikonoční pondělí;-)

Hezký příspěvek, Hani :yes::yes::yes:
U nás na zelený čtvrtek k snídani musí být jidášky s medem, k obědu pak polévka se zelenými bylinami (ideálně kopřivy a sedmikrásky) v pátek pak mazance a už se peče i nádivka (hlavička), ve které musí býtco nejvíc zeleného, v sobotu pak beránek a už musí být donačinčáno, douklizeno a nic se už nedělá, co se týče úklidu. V neděli se musí vzít něco nového na sebe, aby nás beránek nepokakal a jít na návštěvy, na hřbitov, a tak....
Malování vajec přišlo pravděpodobně z Egypta, nejstarší nalezené kraslici je 2300 let :-O:-O:-O

Blíží se čas velikonočních svátků a spousta mladých lidí ani vlastně neví, proč se velikonoce slaví.:-S V dnešní době jsou tyto svátky spíše komerční, kdy se dělají veliké nákupy a hoduje se. Docela by mě zajímalo, jak se drží tradice u Vás doma ...;-)

Pro připomenutí trocha historie.......:-K
VELIKONOCE jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování.

Velikonoční zvyky:-K
Na škaredou středu se nesmíte mračit, jinak se budete mračit každou středu v roce.
Na zelený čtvrtek musíte časně vstát a omýt se rosou - nebudete nemocní. Hospodyně musí zamést dům ještě před východem slunce a smetí odnést na křižovatku - nebudete mít v domě blechy. V Orlických horách se házel do studny chléb s medem - aby v ní byla vody celý rok. Také jidáše s medem zaručovali zdraví.
Na velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, aby se jim vyhýbaly choroby. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy uchopit ze dna vody kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu - pak je nebolely zuby. Textilníci předli pašijové nitě, těmi udělali několik stehů, které pak rodinu chránily před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá pašijovými nitěmi chránila před bleskem. Nesmělo se prát prádlo, nesmělo se pracovat v sadu, nesmělo se nic půjčovat.
Na bílou sobotu se z ohořelých dřívek udělal křížek a ten se donesl na pole, aby bylo úrodné. Někde se dávaly za trámy domu uhlíky, aby odradily požár. Doma se uklízelo, bílilo, pekly se mazance a beránci, pletly pomlázky, zdobila vajíčka.
Na boží hod velikonoční dostala každá návštěva kousek posvěceného jídla, trochu se ho dalo na pole, do studny a na zahradu - aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

Velikonoční symboly :-K
Jidáše. :-)Název jidáše označuje pečivo z kynutého těsta stáčené do různých motaných tvarů. Nejčastěji se s tímto pečivem však setkáme ve tvaru válečku, který symbolizuje provaz, na kterém se oběsil zrádce Jidáš. Toto pečivo se totiž peče na Zelený čtvrtek jako připomínka na apoštola Jidáše, který Krista před jeho popravou zradil.

Vajíčko: :-)symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat, důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Zajíček :-)má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara. V byzantské ikonografii představoval zajíc Krista.Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták.

Beránek :-) je symbolem člena Božího stáda. Beránek je již od středověku obřadní pokrm. V současnosti se jako symbol Velikonoc a dekorace na sváteční stůl používá pečivo ve tvaru beránka.

Velikonoční pomlázka.:-) Pomlázky se pletou především z vrbových proutků, a to ze tří až dvanácti. Dříve musel každý chlapec umět uplést pomlázku. Vyráběly se tři různé velikosti: malá, která se dala schovat do kapsy, větší, se kterou se chodilo hodovat, a veliká, až dva metry dlouhá - té se říkalo obřadní.
Šlehání dívek a žen pomlázkami mělo ženy omlazovat a uzdravovat, měly být svěží, veselé a pilné celý další rok. Svobodné dívky za to mládencům věšely na pomlázku stuhy.

A DALŠÍ SYMBOLY, KTERÉ K VELIKONOCŮM PATŘÍ, ALE O TOM ZASE NĚKDY PŘÍŠTĚ.;-)

:-K:-K přeji všem pěkné prožití těchto jarních svátků:-K:-K

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek

Poslední diskuze

„Co dnes uvařit?“ MarcelaPa, před 1 hodinou

„Problémy s odstredivým odšťavňovačem“ MarcelaPa, 7. 4. 2024 17:27

„Přání a gratulace“ Simona Skolakova, 5. 4. 2024 22:39

Marie

Nejnovější recepty Více