Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ovesné vločky se hodí nejen na kaši. Jsou skvělé do lívanců, vaflí i palačinek
Zdroj: Top recepty

Ovesné vločky se získávají z obilného zrna napařením a lisováním. Těmito procesy nedochází k odstranění povrchových částí zrna, které v sobě skrývají velkou hodnotu – nejvíce vitamínů a minerálních látek. Vločky obsahují vysoké hodnoty vápníku, fosforu a železa. Řadí se mezi energeticky vydatné potraviny a významný je jejich obsah vlákniny.


Výhody použití ovesných vloček

Jsou lehce stravitelné a doporučují se při různých dietách. Své  místo mají ve výživě dětí, sportovců a ve zdravé výživě. Dr. Pamplona Roger oceňuje jejich používání při chorobách nervové soustavy, nervozitě a vyčerpanosti, při trávicích těžkostech, zvýšené hladině cholesterolu a hypertenzi. Používání ovesných vloček v kuchyni je snadné a rychlé. Jsou velmi levné, snadno dostupné a jednoduše skladovatelné, přitom výživné a lehce stravitelné. Využití vloček je široké, přidáváme je do sladkých i slaných jídel. O tom, že jsou ovesné vločky oblíbené ve sladké kuchyni, svědčí i velké množství receptů od našich uživatelů.

Sušenky a drobné pečené dobroty

Ovesné vločky jsou základem nejrůznějších sušenek a drobného pečiva, které využijeme jako pohoštění, zdravější variantu mlsání a svačiny pro děti. Opražení vloček před použitím zvýrazní jejich oříškovou chuť. Uplatnění najdou i při pečení bezlepkového cukroví. Do vločkového pečiva přidáváme často sušené a kandované ovoce, různé druhy ořechů a kokos. Sladíme je cukrem (bílým i přírodním) nebo medem. Hotové sušenky můžeme dozdobit čokoládou.

Nepečené cukroví

Podle některých receptů vločky před použitím do nepečeného cukroví povaříme na kaši nebo je alespoň předem namočíme. Nepečené cukroví je oblíbené pro svou snadnou a rychlou přípravu. Vločky kombinujeme s různými druhy sušeného ovoce a oříšků.

Lívance a palačinky

Vločky jsou skvělé do lívanců, vaflí a palačinek. Stačí jich přidat menší množství a těsto nechat před pečením alespoň půl hodiny odstát, aby vločky nasákly tekutinu a tím zvětšily svůj objem. Když přidáme ovesné vločky, zvýšíme výživnou hodnotu připravovaných sladkých jídel.

Muffiny, koláče a buchty na plech

Vločky by měly tvořit menší podíl z celkového objemu těsta, aby se příliš nezměnila jeho konzistence a vlastnosti. Do muffin přidáváme kromě vloček často rozinky. Vločky používáme do náplní závinů (podobně jako strouhanku) a do drobenek

Müsli tyčinky

Tyčinky nemusíme jen kupovat hotové, inspiraci k jejich přípravě najdeme v oblíbených receptech našich uživatelů. Tyčinky jsou praktické, když jdeme na výlet nebo si chceme vzít svačinu do práce a dětem dát něco dobrého do školy. Snadno je zabalíme, nezaberou mnoho místa. Přitom jsou výživné. 

Domácí müsli

Ovesné vločky jsou důležitou součástí müsli, přidáváme k nim rozinky, další sušené ovoce, ořechy a kokos. Domácí müsli si ochutíme a osladíme podle svého přání. Konzumujeme je často jako součást snídaně s jogurtem a čerstvým ovocem. 

Poháry a dezerty s ovesnými vločkami

Ovesné vločky přidáváme do různých dezertů a pohárů. V našich receptech se objevují buď předem uvařené nebo jen namočené. Jemné ovesné vločky mají příjemnou chuť a jejich příprava je rychlá. Poháry doplníme čerstvým nebo kompotovaným ovocem. Můžeme použít i mražené jahody nebo maliny. 

Ovesné kaše

Kaše tvoří zdravou snídani nebo večeři. Předem namočené vločky uvaříme ve vodě nebo mléce. Vločky výrazně zvětší svůj objem. Hotovou kaši osladíme medem, cukrem nebo sladkým sirupem. Dochutíme skořicí, kakaem, karobem nebo kokosem. Omastíme olivovým olejem nebo plátkem másla a ozdobíme kousky čerstvého ovoce nebo semínky. Sušené ovoce často přidáváme už během vaření.

Ovesné vločky v kuchyni

Ovesné vločky nachází v naší kuchyni široké uplatnění. Receptů od našich uživatelů máme k dispozici ještě daleko více než je zde uvedeno. Díky tomu, že jsou vločky výživné, levné, snadno skladovatelné a navíc jsou jídla s nimi chutná, vyplatí se je mít stále po ruce.

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Sdílejte s přáteli

Vytisknout

Facebook

Messenger

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky