Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí perníkové koření provoní celou kuchyň. Základem při jeho výrobě je skořice. Co dalšího potřebujete?
Zdroj: Pixabay

Perníkové koření můžeme koupit, ale tomu domácímu a čerstvě umletému se vůní nic nevyrovná. Navíc při vlastnoruční výrobě můžeme lépe ohlídat kvalitu vstupních surovin.

Doma vyrobené koření

Perníkové koření se postupem doby měnilo (od pepře název peprník=perník) a vyvíjelo i tím, jak se díky obchodu stávalo cizokrajné koření dostupnějším. Můžeme si ho sice koupit, ale zajímavější bude si jej vlastnoručně vyrobit. Pojďte to zkusit s námi.

Hlavní součást tvoří skořice a je jí v tomto koření největší díl. Dalšími důležitými (méně zastoupenými) druhy jsou hřebíček, zázvor, nové koření, badyán, anýz, kardamom. Můžete přidat i fenykl, koriandr, muškátový oříšek, pepř nebo vanilku.

V podstatě lze říct, že každý perníkář měl a má svůj tajný recept na složení perníkového koření.

Veřejné zdroje uvádějí

 2 díly skořice

1 díl hřebíčku

po ½ dílu ostatních jednotlivých druhů

Sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout slovu perník, původně peprník. V dnešní době je typická směs skořice, hřebíčku,… Podívejte se na všechny perníčky.

Postup výroby

Celá koření roztlučeme v hmoždíři, pak umeleme v mlýnku na koření a přesejeme. Množství jednotlivých druhů se řídí čichem a chutí. Můžete experimentovat podle libosti, ale jednotlivé druhy přidávejte s citem, nic nesmí vyčnívat a přehlušit to ostatní, vše tvoří vzájemnou harmonii. Pokud chcete tvořit svoji osvědčenou kombinaci, pečlivě si množství jednotlivých druhů zapisujte, abyste se k ní mohli kdykoliv vrátit.

Některé buchty jsou doma tak oblíbené, že je zvládnete i se zavřenýma očima. A litý perník na plech, heboučký jako mech, patří k nim. Sám o sobě je velmi jednoduchý a rychlý, skládá se ze surovin,… Podívejte se na všechny perníky.

Koření je i léčivé

Možná vás překvapí, že perníkové koření působí i léčivě: pomáhá tělu s trávením a metabolismem, vůní navozuje dobrou náladu, dezinfikuje, uvolňuje dýchací cesty a zahřívá. Některé součásti jsou uznávanými afrodiziaky. Opatrnější buďte u muškátového oříšku, může vyvolávat alergii a ve větším množství je jedovatý.

Další využití koření

Pokud namelete koření větší množství, než momentálně potřebujete, můžete přebytky darovat nebo pečlivě uschovat v dobře uzavřené skleničce. Kořením můžete ochutit sušenky i jiné moučníky, obilné kaše, vyrobit z něj sirup na oblíbené perníčkové latté, použití v asijské kuchyni se nabízí též, povidlová ani rajská omáčka se bez něj neobejdou atd.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli