Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lubenice obecná je jednoletá teplomilná rostlina, jejíž plody máme jednoznačně spojeny s létem. Jedná se totiž o vodní meloun, který je velmi oblíbenou a osvěžující letní pochoutkou. Melouny si můžete vypěstovat i na své zahrádce.

Jak na to? Důležitý je dostatek prostoru, vody i tepla. Lubenici se ve středních a vyšších polohách bude lépe dařit ve skleníku nebo fóliovníku. Zahradníci z nižších poloh ji mohou pěstovat i venku pod širým nebem. Jak získat velké a sladké melouny poradíme v našem článku.

Jak pěstovat melouny

Pokud se rozhodneme pěstovat melouny už od semínka, začneme s výsevem ke konci března. Klíčení trvá přibližně 2 týdny a je důležité udržet teplotu okolo 20 °C.

  • Nejprve zvolíme vhodné stanoviště, kde bude mít rostlina dostatek prostoru i slunce. Stanoviště by mělo být od podzimu připravené a prohnojené, též zbavené plevelů.
  • Sazenice, ať už vlastní nebo zakoupené na roubované podnoži, sázíme ven až v polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky. Na dno výsevní jámy je dobré zapravit uleželý kompost nebo uzrálý hnůj, který bude vydávat teplo a rostlina z něj získá dostatek živin.
  • Meloun zabere hodně prostoru, s čímž je třeba při výsadbě počítat. Sazenice sázíme do sponu 2 x 2 m
  • Během tvorby plodů je třeba melouny dostatečně zalévat a to až 10 litry vody na jednu rostlinu. Nejvhodnější je zalévat navečer odstátou vodou.
  • Jakmile melouny dorostou do plné velikosti, trvá ještě měsíc, než uzrají. Úrody se tedy dočkáme nejdříve ve druhé polovině srpna.
  • Jestli je meloun zralý poznáme podle stopky, která by měla být zaschlá. Pokud na melou poklepeme, měli bychom slyšet dutý zvuk.

Melouny jsou na pěstování náročnější, ale pokud jim dáte potřebnou péči, dočkáte se sladkých a šťavnatých plodů. 

Podívejte se, jak připravit melounovou tříšť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více