Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Anýz, koření s výraznou chutí, se používá do sladkého i slaného pečiva a k nakládání zeleniny
Zdroj: Pixabay, Mabel Amber

Semeno anýzu je nejen výborným kuchyňským kořením, ale i osvědčeným lékem pro zmírnění trávicích obtíží. Je součástí prodávaných čajů vhodných proti nadýmání a pro lepší trávení, k uvolnění dýchacích cest a pro usnadnění odkašlávání. Patří dokonce i do čajů pro kojící maminky.

Anýz (Pimpinella anisum), rostlina z čeledi miříkovitých, se pěstuje jako jednoletka. Daří se mu v teplejších oblastech. Vyhovuje mu slunečná poloha a lehčí, propustná, písčitohlinitá půda. Semena se na připravený záhon vysévají od března do dubna. Porost anýzu udržujeme okopaný a bez plevelu.
  • Rostlina se pěstuje především kvůli semenům, která dozrávají na konci léta a mají široké uplatnění v kuchyni.
  • Používáme i mladé výhonky a listy. Jsou výrazně aromatické a můžeme jimi doplnit saláty, polévky a omáčky, hodí se k masu a zelenině.
  • Mladé okolíky lze využít při nakládání zeleniny (podobně jako kopr).
  • Rostlina kvete od června do srpna. Jakmile se semena blíží k zralosti, sklízíme celé okolíky a dosoušíme je ve snopcích. Jinak by zralá semena z okolíků vypadla.

Využití anýzu při vaření a pečení

Ne každému výrazné aroma anýzu vyhovuje, ale pokud patříte mezi jeho příznivce, určitě se ve vaší kuchyni uplatní. A jaké jsou možnosti?

Jak naložit červenou řepu

Pokud jste si anýz oblíbili, určitě ho využijete i při nakládání červené řepy. Patří do nálevu, kterým se zalije předvařená červená řepa. Uvařenou řepu oloupeme, nakrájíme a naskládáme do sklenic. Zalijeme přecezeným nálevem, sklenice uzavřeme a sterilujeme. Pro ty, kdo si na anýz nepotrpí, můžete připravit červenou řepu bez anýzu. Bude dobře chutnat i tak.
A do čeho rádi používáte semena anýzu vy? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli