Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Srnčí hřbet je oblíbený tvar formy z dob našich maminek a babiček. Má podobu podélně rozříznutého válce s příčnými výlisky, které mají představovat žebra. Pokrmy ze srnčího hřbetu mohou být sladké i slané.

Každý z nás se již setkal s pečivem, moučníkem nebo pokrmem ve tvaru srnčího hřbetu - forma na něj bývala kdysi v každé domácnosti. Její výhodou byla vystouplá "žebra", která umožnila moučník krájet na stejně široké plátky.

1

Z čeho se vyrábí forma na srnčí hřbet

Nejstarší je forma z hliníkového plechu v několika velikostech. Formy se také vyráběly z kameniny, žáruvzdorného skla, porcelánu a v poslední době z teflonu, litého hliníku nebo silikonu. Moderní formy jsou někdy jednoduché a nemají zvýrazněná žebra, což je na škodu.

2

Jaké moučníky se pečou v srnčím hřbetu

Ve formě pečeme moučníky ze všech druhů těst - piškotového, kynutého, třeného. Připravíme v nich tvarohový nebo biskupský chlebíček. Záviny s jablky, ořechy a mákem mají hezký tvar a nepraskají. Forma, vyložená roládovým plátem a naplněná krémem a ovocem, je chutným překvapením.

3

Jaké nepečené moučníky připravíme v srnčím hřbetu

Všechny druhy krémů se želatinou mohou být připraveny ve formě, kterou vyložíme potravinářskou fólií kvůli lepší manipulaci s dezertem. Na krém můžeme navršit rozdrobené sušenky nebo ho proložit piškoty, ovocem a kousky čokolády. Velmi efektní jsou nepečené rolády z kokosového těsta.

4

Jaké slané dobroty uděláme v srnčím hřbetu

Srnčí hřbet si přímo říká o naplnění slanými dobrotami - ať je to játrová paštika, vaječná tlačenka, prejt nebo hezky ozdobený aspik. Ve formě upečeme nádivku, slané záviny se zelím nebo do ní vložíme tlačenku, aby v ní vystydla. Formu, vyloženou toustovým chlebem, můžeme libovolně plnit uzeninou a saláty.

5

Jak upéct maso v srnčím hřbetu

Masová roláda, vložená do formy, zůstane hezky zabalená, ani ji nemusíme vázat provázkem. Sekaná z masa, ale i ze zeleniny, bude mít hezký pravidelný tvar. Forma, vyložená slaninou a naplněná kousky masa, které pomalu upečeme a necháme vychladnout, nahradí masový nářez.

6

Jak vymazat a vyložit formu na srnčí hřbet

Starší druhy forem musíme před pečením moučníků vymazat máslem a vysypat hrubou moukou nebo strouhankou. Pečlivě prsty nebo mastným ubrouskem vymažeme každé žebro - sebemenší opomenutí může znamenat, že se obsah přichytí. Moderní formy mají nepřilnavý povrch.

7

Jak vyložit formu pomocí jedlé ingredience

V některých případech nemusíme formu vymazávat ani vysypávat - o to se postarají potraviny, které při pečení uvolní tuk a obsah se na formu nepřichytí. Jsou to například různé druhy šunky a prorostlých uzenin, anglická slanina, uzený bůček, listové a křehké těsto nebo plátky tučného sýra.

8

K čemu se dá ještě použít forma na srnčí hřbet

Ve formě můžeme upéct domácí chleba, bílou veku a celozrnné pečivo, opičí chleba nebo vánočku. V některých moderních formách lze jídlo nejen upéct, ale hned ho v ní i servírovat nebo uchovat v lednici, popřípadě ho převézt na místo mimo domov, kde se bude konzumovat.

9

Co se dá zamrazit v srnčím hřbetu

Pokud formu vyložíme potravinářskou fólií, můžeme v ní připravit výbornou zmrzlinu - tvarohovou, jogurtovou, ovocnou, čokoládovou. Spolehlivě v ní zmrazíme rolády, které budou mít před pečením kulatý tvar - nebo paštiku, kterou pak po rozmrazení můžeme hned krájet na plátky.

10

Jak se starat o formu na srnčí hřbet

Různé materiály vyžadují různou péči. Staré hliníkové formy nepatří do myčky - zešednou a znehodnotí se. Skleněné a kameninové formy jsou těžké, ale dobře se udržují. Silikonové formy se mohou mýt v myčce a jsou skladné - ale k tomu, aby se nezhroutily, potřebují drátěný stojan.

Vaječná tlačenka je jedním ze slaných pokrmů, které se ve formě na srnčí hřbet připravují. Pokud byste si chtěli tlačenku připravit, podívejte se předtím na naše video:

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více