Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Formy na pečivo mají různé tvary. Potřebujeme je na bábovky, chlebíčky, beránky, cupcaky, koláče nebo srnčí hřbety. Některé z nich jsou staré i několik desítek let. Jsou vyrobeny z různých materiálů a vyžadují různou péči před vložením těsta.

Naše babičky a maminky nedají dopustit na formy, které mnohdy zdědily po svých matkách. Mladé hospodyňky dají přednost modernějším materiálům, které není potřeba vymazávat a jejich údržba je co nejsnadnější. Poradíme vám, jaké jsou druhy forem a jak se v nich vyznat.

Jak vybrat správnou formu

Výběr formy je stejně důležitý jako samotné pečení moučníku:

  1. Litinová forma byla ještě před několika lety nejpopulárnější. Při dobrém vymazání a vysypání se dal moučník lehce vyklopit. Nepříjemná byla váha litinové formy a také menší rozměr. Používá se převážně k pečení beránků.
  2. Ocelová forma patří k nejkvalitnějším, nejodolnějším, ale zároveň i dražším variantám. Výhodou je její lehkost a dobře viditelné detaily. Musíme ji vymazat tukem a vysypat moukou. Můžeme ji mýt v myčce.
  3. Hliníková forma byla lehká a často se prodávala jako oboustranná ve všech velikostech. Musela se dobře vymazat i vysypat - při sebemenší chybě se beránek při vyklopení poškodil. Tato forma nepatří do myčky.
  4. Smaltovaná forma je v současnosti nejméně používanou formou, protože patří mezi starožitnosti. Peče se v ní na chalupách a ve starších domácnostech. Musí se vymazávat a vysypávat, ale stále je velmi oblíbená.
  5. Keramická forma patří mezi nejpoužívanější. Musí se dobře vymazat a vysypat. Její nevýhodou je křehkost při ťuknutí a při změnách teploty - horká se nesmí postavit na dlaždici nebo do studené vody v dřezu.
  6. Skleněná forma se vyrábí ze žáruvzdorného skla, vhodného pro pečení v troubě. Stačí ji vymazat a vysypat. Její největší výhodou je průhlednost, takže vidíme, jestli už je moučník upečený.
  7. Teflonová forma je z plechu, pokrytého nepřilnavou vrstvou, kterou stačí jen vytřít mastným ubrouskem a moučník se nikde nepřichytí, i když formu nevysypeme. Forma sice nepatří do myčky, ale její údržba je velmi snadná.
  8. Silikonová forma je na pečení nejvhodnější - většinou se musí vkládat do drátěného držáku, protože je měkká. Forma se ale nemusí mazat ani vysypávat a upečené těsto se lehce vyklopí. Můžeme ji umýt v myčce.
  9. Papírová forma je určená pro jednorázové pečení těsta. Vkládáme ji do misky, do kastrůlku nebo na plech a po vyklopení moučníku papír vyhodíme. Velmi dobře a bez poškození lze moučník ve formě převážet.

Rady k použití forem

Ještě pro vás máme několik tipů:

  • Beránek z jednodílné formy má plochá záda, což někdy způsobí jeho zborcení. Tomu zamezí oboustranná forma, kdy se ve spodní formě peče těsto, které se pečením nafoukne a tím vyplní obě poloviny. 
  • Jakákoliv bábovka se může upéct i v dortové formě s kulatým středem, který se dá vyjmout nebo je napevno. Místo formy se dá použít kastrůlek s kovovými uchy nebo dortový ráfek.

V našem videoreceptu uvidíte, jak upéct beránka v keramické formě - recept ale můžete použít na pečení v různých formách:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více