Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při pěstování čínského a pekingského zelí: Jak se o rostliny starat, aby přinesly dobrou úrodu
Zdroj: Pixabay, Johennlee

Čínské i pekingské zelí se pěstují podobně. Čínské, na rozdíl od pekingského, nevytváří hlávky, ale pouze listové růžice, proto má výrazně kratší skladovatelnost. Při letním výsevu obou variant se můžeme těšit na bohatou podzimní úrodu.

Čínské i pekingské zelí se řadí mezi košťálovou zeleninu, přesto jejich kuchyňská úprava navozuje dojem listové zeleniny, používají se totiž často v syrovém stavu, obdobně jako salát. Pokud jich ale vypěstujete dostatek, určitě vyzkoušejte i tepelnou úpravu nebo kvašení, pochutnáte si.

Časté chyby při pěstování pekingského zelí

Pěstování čínského a pekingského zelí není příliš náročné. Rostliny mají kratší vegetační dobu (2–3 měsíce) a mělký kořenový systém. Při jejich pěstování je třeba splnit některé podmínky, abychom se dočkali dobré úrody a vyvarovat se častých pěstitelských chyb. Víte, jaké to jsou? 
 
  1. Nesprávně načasovaný výsev: Přibližně v polovině července je vhodná doba pro výsev. Při dřívějších výsevech hrozí vybíhání do květu, naopak při pozdějších výsevech již rostliny nemusí do podzimu dostatečně dorůst.
  2. Nedostatek vláhy: Během pěstování je často dlouhotrvající sucho a v takových podmínkách špatně klíčí semena, stejně tak růst mladých rostlin je nevalný. Pravidelná závlaha je proto nutností. Mělce kořenící rostliny zavlažujeme častěji a vydatně. Přes záhon můžeme položit netkanou textilii. Kromě toho, že bude ochranou před škůdci, zamezí i zbytečnému odpařování vody. Nicméně se pod ní bude dařit i plevelu.
  3. Zbytečné přesazování: Rostliny si můžeme předpěstovat a pak přesadit. Pokud jim pak poskytneme dobré podmínky, porostou dobře. Jenže při letním přesazování je obvykle nedostatek vláhy a příliš tepla. Proto se více osvědčil přímý výsev na plánované stanoviště. Semena vyséváme řídce a podle potřeby rostliny postupně protrháváme. Řádky by měly být od sebe cca 40 cm, jednotlivé rostliny v řádcích 25 cm.
  4. Nedostatečné kypření záhonů: Během růstu zelí udržujeme půdu kyprou, proto ji pravidelně okopáváme. V létě je péče o půdu pracnější, ale výhodou je, že roste méně plevelů.
  5. Nedostatek živin: Zelí pěstujeme na záhonech po jiné zelenině, zeminu proto doplníme o živiny, aby se novým rostlinám dobře dařilo. Použijeme kompost a na záhon rozhodíme Cererit nebo NPK (vyvážená směs minerálních látek).
Rostliny dobře snáší chladné počasí, přesto jim při podzimním ochlazení prospěje přikrytí netkanou textilií. Před očekávanými mrazíky je můžeme i s kořeny přemístit do skleníku či pařeniště, případně uložit do sklepa.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více