Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cukr: Oslaďte si život sladkými pochoutkami

Cukr: Oslaďte si život sladkými pochoutkami

Cukr hraje významnou roli v kulinářství a potravinářském průmyslu a je oblíbeným sladidlem ve většině kuchyní. Je důležité konzumovat ho ale s mírou a dbát na vyváženou stravu pro udržení zdraví. Cukr totiž sice poskytuje rychlý a sladký zdroj energie, ale jeho přílišná konzumace může mít negativní vliv na zdraví včetně rizika vzniku obezity, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Druhy cukrů 

Základem všech kuchyní je klasický bílý cukr, ale existují i další druhy. 

  • Bílý cukr: Bílý cukr je nejčastěji používaný druh a je získáván z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Je to běžná ingredience pro slazení nápojů, pečení a vaření.
  • Hnědý cukr: Hnědý cukr je často považován za přirozenější alternativu bílého cukru. Obsahuje určité množství melasy, což mu dává tmavší barvu a bohatší chuť.
  • Moučkový cukr: Moučkový cukr je bílý cukr, který byl jemně mletý na práškovou konzistenci. Často se používá pro výrobu cukrové polevy nebo do pečení.
  • Třtinový cukr: Třtinový cukr je získáván z cukrové třtiny a má robustní chuť a tmavší barvu. Jedná se o lepší volbu, než je klasický bílý cukr.

Použití cukru v kuchyni 

Cukr se nejčastěji používá k dochucení a slazení různých pokrmů a nápojů. Je základní složkou sladkých pokrmů, jako jsou nejrůznější dezerty (koláče, dorty, řezy atd.), sladké nápoje či sladká jídla (dukátové buchtičky, ovocné knedlíky, žemlovka apod.). Nicméně se hojně využívá i ve slané kuchyni, nejčastěji k vyvážení kyselé chuti, například v rajské či koprové omáčce

 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sultánky

Sultánky jsou velmi sladké rozinky, sušené z velkých a bezsemenných bobulí hroznového vína. Používají se do sladkých pokrmů a moučníků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Karamel

Karamel je potravina jantarové až hnědé barvy a sladké chuti, která vzniká karamelizací cukru. Z cukru se vyrábí zahřátím na přibližně 170 °C (konkrétní teplota závisí na druhu cukru). Karamel se používá k barvení piva, alkoholických i nealkoholických nápojů, octa, cukrovinek (griliáš), cukrářských výrobků (náplně, krémy, šlehačka aj.), pekařských a masných výrobků, a k výrobě karamelových květů i dekoračních výrobků z foukaného taženého karamelu na způsob sklářské výroby. Roztok karamelu ve vodě je kulér (viz Kulér).

1 3 4 5 6

Další témata

Další recepty