Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ředkvičky pěstujeme kvůli výtečným bulvičkám mírně štiplavé chuti. V obchodech si je můžeme koupit kdykoliv, ale nejlepší jsou brzy na jaře. Ředkvička je typicky jarní zelenina, kterou si snadno vypěstuje i začátečník.

I když jsou ředkvičky na pěstování nenáročné, je potřeba znát některá pravidla a těmi se řídit. V opačném případě se svěžích a chutných bulviček nedočkáme. Naopak se může stát, že naše ředkvičky budou dřevnaté, protáhlé a nedobré. Poradíme vám, na co si dát při pěstování ředkviček pozor.

Časté chyby při pěstování ředkviček

Pokud se vám pěstování ředkviček nedaří, nejspíš děláte některou z těchto chyb:

  1. Výsev do čerstvě vyhnojené země: Ředkvičkám se daří na vyhnojených záhonech až druhým rokem po jiné zelenině, která je náročnější. Přesto má ředkvička ráda výživnou půdu
  2. Hluboký výsev: Ředkvička koření mělce, proto semínka nevyséváme hluboko.
  3. Pozdní výsev: Ředkvičky vyséváme brzy na jaře, rostliny z pozdních výsevů nemají chutné bulvičky a brzy vybíhají do květu. Ředkvičky na volné záhony vyséváme pro jarní sklizeň obvykle od března do dubna. Můžete je vysévat až do poloviny června, pokud jim poskytnete dostatek vláhy. Pro podzimní sklizeň je vyséváme od poloviny srpna do září.
  4. Mnoho vysetých semen ve stejný den: Lepší je ředkvičky vysévat postupně, aby také postupně dorůstaly a my je stíhali spotřebovat.
  5. Příliš hustý výsev: Ředkvičky mají dobrou klíčivost, proto příliš hustými výsevy plýtváme semínky a přiděláváme si zbytečnou práci s protrháváním.
  6. Nepřikrytý výsev: Záhon s ředkvičkami se vyplatí přikrýt bílou netkanou textilií. Pod ní semínka výrazně rychleji vyklíčí a kvalitní bulvičky brzy vyrostou. Textilie poskytuje ochranu před škůdci, chrání záhony před zbytečným odpařováním vláhy a dává rostlinám větší tepelnou pohodu.
  7. Neprotrhané rostliny: Pokud jsme ředkvičky vyseli hustě, musíme je včas začít protrhávat. Ředkvičky protrháváme i při řidším výsevu - tzn. sklízíme je probírkou od těch největších, jak postupně dorůstají. Neprotrhané ředkvičky nemají volný prostor k narůstání a sklízet budeme jen protáhlé kořeny.
  8. Nedostatek vláhy: Ředkvičky potřebují zavlažování - pokud dostatečně a ve vhodných intervalech neprší, musíme je zalévat. Ředkvičky bez vláhy dřevnatí, mají nepříjemnou chuť a nepěkný protáhlý vzhled.
  9. Plevely na záhonech: Ředkvičkám se daří, když je zbytečně neutlačují plevely.
  10. Neudržovaný záhon: Ředkvičkám prospěje okopání a nakypření zeminy v jejich okolí, ztvrdlá zemina není vhodná.
  11. Promeškaná sklizeň: Ředkvičky je nutné sklízet hned, jakmile dorůstají - není na co čekat. Pokud je včas nesklidíme, brzy začnou dřevnatět nebo měknout, ztrácí chutnost.
  12. Praskání ředkviček: Ředkvičky často praskají při přemíře nepravidelné vláhy - např. při teplém počasí po větších deštích.
Když se vám ředkvičky vydaří, můžete si z nich připravit třeba chutný ředkvičkový salát podle následujícího videoreceptu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více