Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

6 tipů, jak vylepšit zahradní půdu: Kompost se vyplatí, ale jsou i další možnosti
Zdroj: Pixabay, Kurt Bouda

Těšíte se na zdravou a krásnou zeleninu z vlastní zahrady? Nejprve je ale potřeba připravit půdu - když bude obsahovat dostatek důležitých živin, můžeme očekávat dobré výsledky. Základem kvalitní půdy je kompost, který získáme s trochou úsilí zcela zadarmo. A jaké jsou další možnosti?

Všechen organický materiál ze zahrady přidáváme celoročně do kompostu, o který se průběžně staráme. Udržujeme ho vlhký, ne však přemokřený, a občas ho přeházíme. Dáváme do něj také posekanou trávu, menší množství dřevěného popela i pilin. Můžeme přidat dřevěnou štěpku a patří do něj organický odpad z kuchyně.

Jak vylepšit zahradní půdu

Různá hnojiva sice můžeme koupit, ale je škoda nevyužít to, co s úspěchem používaly už předešlé generace.

  1. Kompost je základním a nejsnáze dostupným hnojivem pro naši zahradu. Půdě jednoduše vracíme to, co z ní odebereme. Pro kompost jednoznačně platí rčení, že ty "nejlepší věci jsou zadarmo". Podívejte se, co vše dávat do kompostu.
  2. Chlévský hnůj je skvělý na důkladné prohnojení půdy. Zapravíme ho již na podzim, případně ho předem zkompostujeme. Koňský hnůj má výborné "zahřívací" vlastnosti a teplé pařeniště je jednou z možností, jak tyto vlastnosti využít. Ideální je mít chlévský hnůj přímo od blízkého hospodáře, ale lze využít i prodávané granule, se kterými je velmi jednoduchá manipulace.
  3. Zelené hnojení dokáže půdu užitečně obohatit. Postup je jednoduchý. Buď na podzim nebo brzy na jaře vysejeme rostliny určené na zelené hnojení a jakmile povyrostou, zapravíme je do půdy. Mezi zapravením do půdy a následným výsevem nebo výsadbou zeleniny je potřeba nechat přiměřený časový rozestup. 
  4. Rostlinný mulč na záhonech se pomalu rozkládá a obohacuje půdu o živiny. Tato schopnost mulče je dalším důvodem, proč ho na zahradě používat.
  5. Rostlinné výluhy představují užitečnou cestu, jak zlepšit kvalitu půdy i pěstovaných rostlin. Postup je snadný. Posekané rostliny necháme v nádobě s vodou vykvasit (2–4 týdny), potom roztok ředíme vodou a používáme k zálivce. Známé jsou především výluhy z kopřiv, kostivalu a přesličky, ale je více možností. Důležité je nedávat do kvasné nádoby rostliny se semeny, abychom si na zahradě nerozmnožili plevel.
  6. Slepičince jsou skvělou a osvědčenou možností na přihnojování půdy. Pokud jsou pro nás dostupné, určitě je využijeme. Před použitím je necháme ve vodě zkvasit a pak naředíme, příliš koncentrované hnojivo může rostliny spálit. 
Máte ještě další tipy, jak jednoduše obohatit půdu na zahradě? Napište je našim čtenářům do komentáře pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více