Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

8 tipů pro úsporné zalévání: Jak šetřit nejen vodu, ale i svůj čas a síly
Zdroj: Pixabay, Cyremille

Bez dostatečného zavlažování nic dobře neroste a úroda je pouze slabá. O tom se můžeme přesvědčit během horkých a suchých dnů. Ovoce je drobné, opadává ze stromů, zelenina zasychá a její chuť není valná. Vše volá po vodě, ale s tou musíme šetřit.

Při zalévání se vyplatí zacházet s vodou úsporně, šetříme tím nejen vodu, ale i svou práci. Ideální je využít především dešťovou vodu, kterou chytáme do sudů a různých nádrží. Umístíme je nejen vedle našich obydlí, ale i vedle skleníků, alespoň to pak budeme mít na zalévání blízko.

Máme pro vás několik tipů pro šetrné zavlažování:

  1. Nezalévejte během horké části dne: Voda se při horku rychle odpařuje a rostliny z ní mají menší užitek. Lepší je zalévat brzy ráno nebo až později večer.
  2. Nezalévejte často a málo: Takové zalévání je jen plýtváním vody, která se stejně nedostane ke kořenům. Raději méně často a důkladně. 
  3. Nezalévejte vyprahlou ztvrdlou zem: Voda by bez užitku odtekla. Lepší je zalévat do okopané nakypřené zeminy, protože vodě umožní lépe pronikat přímo ke kořenům.
  4. Nepolévejte zbytečně rostliny: Raději lijte vodu přímo ke kořenům.
  5. Zalévejte s konví bez nasazeného rozstřikovače: S rozstřikovačem zbytečně zaléváte široké okolí.
  6. Mulčujte okolí rostlin: Mulč kolem rostlin lépe podrží vláhu. Nechá sice vodu protéct až ke kořenům, ale zabraňuje rychlému odpařování. Mulčem může být např. černá textilie, sláma nebo posekaná tráva.
  7. Vytvořte zásobárnu vody vedle rostlin: Do země vedle rostlin můžete zapustit větší hliněné květináče nebo plastové láhve s malými otvory na spodu. Když do nádoby nalijete vodu, pomalu poteče ke kořenům rostliny.
  8. Vytvořte hráze nebo brázdičky: Stačí si trochu pohrát se zeminou a vláha poteče tam, kam má. Ukažte jí, kam má téct a kde se má vsakovat, nebo jí naopak zakažte téct tam, kam nemá. Kolem stromků, rostlin i celého záhonu můžete zbudovat vyvýšený okruh zeminy, aby voda neodtékala. Nejedná se o žádné velké "stavby", jen to rostlinám trochu usnadněte.

Zaléváme především užitkové plodiny, před okrasnou zahrádkou mají přednost. Plodová zelenina (rajčata, papriky, okurky, cukety) je na zavlažování zvlášť náročná, ale když se vydaří, stojí to za to. Na závěr pro vás máme video-recept na výborné letní lečo. Po pilné práci na zahradě vám určitě přijde k chuti a snadno si ho zavaříte i na zimu.

Znáte nějaké další tipy na úsporné zalévání zahrady? Budeme rádi, když je napíšete nám i našim čtenářům do komentářů pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více