Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Na březnové výsevy se sice těšíme, ale pokud je studené počasí, tak příliš spěchat není potřeba. Kdy semínka vyklíčí, to bude záležet na teplotě a dostatku vláhy. Přikrývka z netkané textilie výrazně zvyšuje šanci na dobrý start rostlin.

Jakmile bude příznivé počasí, tak semínka brzy začnou růst. Nejprve si obvykle všimneme rašících ředkviček nebo špenátu, tyto zeleniny se často používají k vyznačování řádků s pomalu klíčícími semeny. Semínka budou potřebovat dostatek vláhy a tepla. Pokud záhony přikryjeme netkanou textilií, tak se to bude líbit i plevelům a brzy se začnou tlačit vzhůru. Měli bychom je proto co nejdříve likvidovat, jinak budou dusit pěstovanou zeleninu.

Jak nachystat první záhony

Záhony, které jsme zryli na podzim, nyní upravíme, na pomoc si vezmeme motyčku a hrábě. Rozměříme záhony a připravíme cestičky. 

  1. Začneme s výsevy zeleniny podle připraveného osevního plánu. Jednotlivé druhy vhodným způsobem kombinujeme. V úvahu vezmeme také vhodnost sousedství některých rostlin.
  2. Přikrývka netkanou textilií nebo fólií vytvoří pro klíčení semínek a pak pro malé rostlinky lepší teplotní pohodu. Výhodou textilie je, že propouští vláhu.
  3. Velmi brzy vyséváme kořenovou zeleninu (mrkev, karotku, petržel, černý kořen, pastiňák). Mezi pomalu klíčící mrkev, petržel a pastiňák přidáváme semínka ředkviček. Z jednoho záhonu díky tomu sklidíme větší a různorodou úrodu. 
  4. Osvědčilo se střídání řádků mrkve s řádky cibule, obě rostliny si vzájemně prospívají. Kromě cibule sazečky vysazujeme také šalotku.
  5. Vysévat můžeme ještě špenát, pažitku, pór, vytrvalou cibuli, kopr, ředkvičky, naťovou petržel a červenou řepu.
  6. Oblíbenou zahradní luskovinou je hrášek. Vysévat ho můžeme začít již v druhé polovině března, nejlépe různé odrůdy. Pokud se nám z některého záhonu nepodaří dobře vyčistit plevely, hrách je na něj přesně to pravé - plevely na hustě osetém hrachovém záhonu totiž nemají mnoho šancí k růstu.
  7. Do pařeniště nebo do skleníku můžeme vysadit sazenice salátu, kedluben, kapusty, zelí, květáku a brokolice. Vyséváme tam i špenát, ředkvičky a také semínka zeleniny k předpěstování sadby
  8. Na záhony vysazujeme topinambury, jarní česnek, rebarboru a řízky křenu. 
  9. Je vhodný čas na založení bylinkového záhonu. Vysazujeme na něj vytrvalé bylinky (např. meduňku, šalvěj, libeček, estragon, yzop a další).
Víte, jaké jsou výhody roubované zeleniny? Podívejte se do dalšího článku.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více