Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dubnové a někdy také květnové počasí může přinést ochlazení, někdy také ranní mrazíky, které snadno poškodí předčasně vyseté nebo vysázené rostliny. Vyplatí se nespěchat a do poloviny května sázet jenom rostliny, které ochlazení snesou. Jak zvýšit tepelnou pohodu rostlin?

Nedočkaví zahrádkáři se těší na to, až budou mít vše na záhonech. Krásné dubnové počasí nás leckdy zláká a předčasně některé rostliny vysejeme nebo vysadíme do záhonů, obvykle však přijde větší či menší ochlazení a s ním i starosti, jak rostliny chránit. Obvykle se vyplatí počkat na tři zmrzlé muže - Pankráce, Serváce a Bonifáce.

Jak chránit rostliny před zimou

Máme pro vás několik tipů.

  1. Především je nejlepší nespěchat a nechat doma za oknem všechny teplomilné rostliny, které od časného jara (některé už od konce zimy) pěstujeme a "vypipláváme" v sadbovačích nebo kelímkách. Předčasným přenášením do zahrady (i např. do fóliovníku) nic neuspěcháme
  2. Pokud jsme již rostliny nanosili do fóliovníku nebo dokonce do volné zahrady a máme je zatím v květináčích (nebo jiných nádobách) - doneseme je zpět pod střechu nebo dokonce zpět za okno, na místo, kde je nebude ohrožovat chlad. Měly by na ně svítit sluneční paprsky.
  3. V případě, že už přenos není možný, přikryjeme je. Výborným pomocníkem je netkaná textilie, můžeme použít i dvě vrstvy. Vhodné jsou také různé zahradnické fólie, ty však nepropouští vláhu a vzduch, proto postupujeme tak, aby rostliny nebyly neprodyšně uzavřeny. Přikrývky přes den obvykle stahujeme, aby se k rostlinám dostalo více světla.
  4. Dobrým zahřívacím materiálem je také polystyrén, i ten můžeme využít např. pro ochranu rostlin ve skleníku či fóliovníku. Používáme ho na obložení ze stran nebo na podložení květináčů. Na přikrytí používáme jiný materiál - viz výše.
  5. Větší rostliny, které máme již vysazené na záhonech, ochráníme tak, že kolem nich dáme 3–4 dřevěné kolíky, přes které přetáhneme igelitový průhledný pytel (z pevnějšího materiálu).
  6. Důležitým zdrojem tepla je slunce, proto by rostliny, které jsou v přenosných nádobách, neměly být umístěné ve stínu. Raději je dáme na slunečnou stranu domu, blízko ke zdi.
  7. Je-li třeba rostliny zalévat, pustíme se do toho dopoledne. Večerní zalévání v chladných dnech není vhodné, protože přispívá k ochlazování rostlin.
  8. Pokud máme ve skleníku či fóliovníku nádobu s vodou (obvykle sud nebo více menších nádob), tak přes den se voda prohřeje a v noci přispívá k lepší vnitřní teplotě.
  9. Při chladném počasí skleníky a fóliovníky zbytečně neotvíráme. V případě nutnosti je možné květináče s rostlinami na noc přenášet domů.
  10. Jarní výsevy a výsadby na volných záhonech přikryjeme bílou netkanou textilií. Ta je prospěšná i tehdy, když je počasí příjemné, ale při ochlazení je zvlášť důležitá. Tenká vrstva materiálu udělá velkou službu. Lze dát i dvě vrstvy.
  11. Netkanou textilií můžeme přikrývat i další rostliny - květiny, keříky nebo menší stromy. Textilie je levná a v některých případech dobře poslouží. Je-li třeba, dáváme i dvě vrstvy. Přikrýváme také jahodníky a brambory.
  12. Kořeny rostlin chrání před chladem mulč. Výborným mulčem je např. sláma.

Máte ještě další tipy, jak na jaře chránit rostliny před chladem? Co se vám nejlépe osvědčilo? Budeme rádi, když nám napíšete do komentáře pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více