Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uvařit čočku: Zdravá potravina s všestranným využitím by v jídelníčku neměla chybět

Čočka jedlá je známou přirozeně bezlepkovou luštěninou pocházející z Asie. Patří mezi nejzdravější suroviny s vysokou nutriční hodnotou, obsahuje veliké množství bílkovin a spolu s dalšími luštěninami by se měla v našem jídelníčku objevit alespoň dvakrát týdně.

Čočku dnes běžně seženete v několika druzích, která se vzájemně liší velikostí a barvou. Můžeme se setkat s čočkou červenou, hnědou, zelenou nebo černou, vybrat si ji třeba v BIO kvalitě nebo půlenou, loupanou, celou či předvařenou. Nejčastěji však doma připravujeme klasiku, tedy čočku hnědou.

Ze všech luštěnin se čočka vaří nejkratší dobu. Není ani nutné ji předem namáčet, zejména tu červenou (nemá slupku, proto je uvařená rychleji). U předmočené klasické hnědé čočky se zkrátí doba varu o několik minut. Čas potřebný k uvaření čočky se liší podle druhu.

Červená čočka

Červená čočka vzniká oloupáním a rozpůlením čočky žluté. Díky absenci slupek se nemusí přemáčet, nezpůsobuje nadýmání tolik, jako ostatní druhy a rozmixováním nebo přepasírováním uvařené červené čočky vznikne pěkně hladká kaše. Snadno ji rozvaříte, pokrmy z ní mají kašovitou konzistenci (patrně nikdy ji neuvaříte tak, aby se nerozpadala).

Jak červenou čočku připravit

Čočku propláchněte pod tekoucí vodou, přesypte ji do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:1,75 (necelé dva díly) a bez soli přiveďte k varu. Po pěti minutách vaření osolte, hrnec zakryjte poklicí, sporák vypněte a pokud hrnec dobře drží teplo, pod poklicí nechte čočku dalších 10 minut dojít. Všechna tekutina by se měla do čočky vsáknout.

Kam červenou čočku použít

- do studených i teplých salátů

- jako přílohu k pečené zelenině

- jako základ pomazánek

- zavářka do polévek (čočku uvařte přímo v polévce, část můžete i rozmixovat a tím polévku zahustit)

- do některých omáček (rozvařením čočky je zahustíte)

- do smažených slaných placiček, karbanátků

Čočka Beluga

Čočka Beluga (černá) má drobnější zrnka oříškové chuti a díky své černé barvě dodá jídlu nádech exotiky. Stejně jako čočka červená nemá ani beluga slupku, nenadýmá a nemusí se předmáčet, ale po uvaření drží tvar lépe než čočka červená, tolik se nerozváří.

Příprava čočky Beluga

Černou čočku propláchněte, zalijte vodou a přiveďte k varu. Při mírné teplotě ji zakrytou vařte 20-25 minut, už během vaření ji můžete osolit.

Abyste udrželi její krásnou tmavou barvu, použijte co nejméně vody, max. tolik, aby sahala těsně nad čočku. V průběhu vaření můžete po troškách vodu podle potřeby dolévat - vždy přilévejte pouze vařící vodu, abyste neprodloužili dobu varu. Chuť čočky můžete ovlivnit ještě přidanými bylinkami, jako je třeba majoránka, libeček, tymián, máta, ale i mnohým dalším kořením či zeleninou.

Kam ji použít

- tvarem připomíná kaviár, po kterém dostala jméno, je vhodná např. ke zdobení sendvičů, jednohubek

- do pomazánek

- do polévek

- jako příloha k bělomasým rybám, kde kontrastně vynikne

Čočka jedlá

Čočka jedlá (hnědá) je ve většině domácností pravděpodobně ta nejpoužívanější. Při vaření se s ní dá doslova kouzlit a za málo peněz tak nasytit celou rodinu.

Příprava jedlé čočky

Ani hnědá čočka nepotřebuje namáčet, uvaříte ji v pohodě bez něj. Je to vhodné jen u čočky starší než jeden rok, které předmočení svědčí (stačí si pohlídat datum výroby napsané na sáčku). Pokud čočku předmočíte, před vařením z ní vodu slijte, přidejte čerstvou a uvařte v ní.

Čočku v hrnci zalijte vodou, přidejte špetičku jedlé sody (tvrdou vodu změkčí, čočka změkne dříve) a přiveďte k varu. Nepospíchejte, než čočku pomalu k varu přivedete, částečně jí změknou slupky a pak už se doměkka uvaří snadno.

Kolik dát vody?

Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili. Do čočky na kyselo se na 1 díl čočky dávají 3 díly vody.

Kdy čočku osolit?

Hned zpočátku můžete k čočce do vody přihodit maličkou špetičku soli, dobře ji osolíte až zcela ke konci varu.

Kam ji použít?

- samozřejmě do čočkové polévky

- do salátů

- do pomazánek

- do karbanátků, placiček

- jako příloha

- nejznámější klasika - čočka na kyselo

Uvařené luštěniny můžete snadno uchovávat. Pokud vám uvařená čočka zbyde, vložte ji do dobře uzavíratelné dózy a uložte na 3-4 dny do lednice. Pak je třeba ji opravdu spotřebovat. Dobře zabalená uvařená čočka, kterou uložíte do mrazáku, vydrží až 3 měsíce. Je třeba počítat tím, že rozmražená čočka bude hodně měkká a použít ji např. do polévky. Do salátů už nebude vhodná.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více