Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 jídel, která s libečkem chutnají úžasně: Zelené maggi se v naší kuchyni rozhodně uplatní
Zdroj: Top recepty

Nať libečku začíná růst brzy na jaře a než se nadějeme, vyrostou z malých rostlin vysoké keře. Libečku říkáme polévkové "maggi", stačí přidat několik lístků do jídla, a ty už se postarají o výrazné dochucení. Pokud nevíte, co s nadbytkem libečku, nechte se inspirovat recepty našich čtenářů.

Libeček by neměl chybět na žádné zahrádce. Jeho pěstování je snadné, navíc se jedná o trvalku, která na jednom místě může být řadu let. I rozmnožování je jednoduché, stačí odrýt kousek rostliny, nejlépe na jaře nebo na podzim. Nejchutnější jsou svěží jarní listy, proto libeček ukládáme na zimu (sušíme, mrazíme a vyrábíme z něho pesto) hned zjara. Sklízet čerstvé listy do jídla ale můžeme až do podzimu.

1. místo

Libeček používáme především do polévek, hodí se výborně do luštěninových, zeleninových i do bramboračky. Stačí přidat malé množství, protože aroma libečku je výrazné. Buď jemně nakrájíme mladé listy, nasypeme je do polévky a už déle nevaříme, nebo přidáme listy i s natí, povaříme a na závěr je z polévky vyjmeme.

2. místo

Jemně nakrájený libeček je výborný i do pomazánek, ať už tvarohových, luštěninových nebo např. pohankových. Opět to s množstvím libečku nepřeháníme a používáme pouze mladé svěží listy, nepřidáváme tuhé natě.

3. místo

Pod maso se libeček jednoznačně hodí, zvýrazní masovou chuť a dá jídlu nové výtečné aroma. Od jara do podzimu používáme čerstvé listy, v zimě sušené nebo mražené. Výbornou možností k dochucování masových jídel je libečkové pesto, které se připravuje obdobně jako jiná pesta

4. místo

Jídla z brambor, to je další široké pole působnosti pro libeček. Vyzkoušejte dát trochu libečku do bramborové kaše a její chuť rázem získá novou dimenzi. Zvlášť ke starším bramborám je libeček výborný. A podle našeho receptu ho můžete přidat do těsta na bramboráky.

5. místo

A co třeba libeček a ryby? Určitě neváhejte. Nasekanou nať libečku s dalším kořením použijte k plnění makrel, nechte je v chladu proležet a ugrilujte. Libeček je vhodný k přidání do různých marinád na dochucení ryb před grilováním

6. místo

Pokud máte rádi chuť a vůni libečku, vyzkoušejte i další možnosti. Libeček, který máme k dispozici celé léto přímo ze zahrady, výborně dochutí různé chalupářské speciality. Zvlášť někteří muži mají bohatou fantazii a dovedou libeček zapojit do zajímavých masových jídel. 

7. místo

A poslední vybraný recept vám představí libeček s kuřecím masem. Je to velmi jednoduché. Naporcované kuře dáme na pekáč, posypeme grilovacím kořením a jemně nakrájeným libečkem. Pak stačí posolit, přidat trochu másla a podlít. Po upečení podáváme s bramborem nebo rýží. A pochutnat si můžete i na "libečkovém" výpeku s chlebem.
 

Také máte na zahradě ohromné rostliny libečku? Neváhejte jeho listy používat častěji. Kromě toho, že dají jídlům novou skvělou chuť, jedná se o přirozené bylinkové dochucování. Žádná chemie ani umělá aromata, nic takového, jen čistá síla přírody. Můžete nám napsat do komentářů pod článkem, do čeho rádi libeček přidáváte vy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více