Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

9 častých chyb při vaření těstovin: Jak jim předejít
Zdroj: Pixabay, RitaE

Máte rádi těstoviny, ale občas se vám jejich příprava nepovede tak, jak byste čekali? Máme pro vás výčet nejčastějších chyb při vaření těstovin, díky kterému se jich příště vyvarujete a těstoviny se podaří tak, jak mají.

Těstoviny jsou oblíbenou přílohou, spolu se smetanovými a zeleninovými omáčkami tvoří nerozlučnou dvojku. Jejich přípravu však často provází zbytečné chyby. Provedeme vás těmi nejčastějšími, abyste se jich mohli vyvarovat a už nikdy nebyli zklamaní chybnou přípravou těstovin.

Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky

Čeho se vyvarovat při přípravě těstovin

Předejděte slepeným, gumovým či nedovařeným těstovinám. Díky našemu seznamu devíti nejčastějších chyb pro vás bude hračkou připravit těstoviny tak, aby vám vždy chutnaly. Nehledejte za tím žádné složitosti, tajemství tkví v základních věcech.

  1. Důraz je nutno klást na množství vody. Ideální poměr je 100 gramů těstovin na 1 litr vody. V nedostatečném množství se těstoviny nevaří tak, jak mají a lepí se k sobě. Raději vždy zvolte větší hrnec namísto menšího.
  2. Pravidlo k solení vody na těstoviny je jednoduché, a to 10 gramů soli na 1 litr vody. Voda se solí až během varu. Po osolení znovu počkejte na var, než do vody vhodíte těstoviny.
  3. Průběžně ochutnávejte a nespoléhejte se pouze na čas uvedený na obalu vámi zvolených těstovin. Někdo má rád těstoviny na skus, jiný raději o trošku více měkké.
  4. Mírný plamen je také chybou, těstoviny vždy vařte naplno. Var přispěje k jejich pohybu v hrnci. Neklesnou tak na dno, neslepí se a nebudou jako guma.
  5. Rozvařené těstoviny nemá nikdo rád. Správně uvařené jsou měkké, ale stále pevné. Takzvaně al dente, tedy na skus.
  6. Olej k vaření těstovin nepatří. Opravdu velmi častou chybou je přidávání oleje do vody s těstovinami. Rozhodně vás neochrání od jejich případného slepení. Je nutné těstoviny pravidelně míchat.
  7. Omáčka nepatří do těstovin, ale těstoviny do ní. A to navíc až bezprostředně před podáváním. Při dřívějším smíchání by těstoviny omáčkou nasákly a pokrm by nebyl úplně chutný.
  8. Nikdy těstoviny neproplachujte. Stačí do nich po uvaření a scezení přidat trošku olivového oleje a promíchat je, čímž předejdete jejich slepení.
  9. Poklička ano, ale ne po celou dobu. Pokličku lze použít při čekání na bod varu. Jakmile voda začne vařit, osolíte ji a vsypete těstoviny, už ji na hrnec zpět nedávejte.

Těstoviny podáváme ihned po jejich dovaření

Myslete na to, že těstoviny je vhodné podávat ihned po jejich uvaření. Proto mějte připravenou omáčku zavčas, abyste právě uvařené těstoviny mohli vsypat do omáčky, promíchat a ihned podávat. Vlažné těstoviny nejsou ani zdaleka tak dobré, jako ty právě dodělané.

Těstoviny můžete vařit také ve vývaru, budou jím dobře ochucené. Jaký druh těstovin máte rádi vy a v jakém pokrmu? Těšíme se na vaše odpovědi v komentářích a jako inspiraci vám přinášíme video-recept k přípravě těstovin se sýrovou omáčkou. Přejeme vám dobrou chuť.

Komentáře

carpp

26. 11. 2023 05:30

Bod 7: "těstoviny patří do omáčky, nikoli naopak". V doprovodném videu se tím autoři neřídí, a dělají to naopak, omáčku dávají do těstovin. Ve skutečnosti je to jedno. Ani ostatní poučky není třeba brát přísně a doslova.

KudrnkaS KudrnkaS (moderátorka)

21. 9. 2023 21:42

Díky za rady ..... :) Člověk by řekl "obyčejné těstoviny", ale musí se uvařit správně, aby chutnaly .....

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více