Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak používat a zpracovat červenou řepu. Je velmi zdravá a chutná
Zdroj: Pixabay

Význam červené řepy ve stravě stoupá už několik let k našemu prospěchu. Výživoví poradci doporučují jíst ročně asi 3 kg červené řepy. Lze ji velmi dobře pěstovat na zahrádkách, existuje mnoho tvarových kultivarů od kulatých, diskovitých až po podlouhlé. Ze zdejší bohaté databáze můžeme z červené řepy vyzkoušet nejrůznější recepty od předkrmů přes polévky, hlavní zeleninová jídla až po přílohy, saláty a zavařeniny. Řepu můžeme do salátů dávat syrovou, také ji můžeme uvařit nebo upéct.

 
 

Čím je řepa prospěšná tělu?

Řepa působí v organismu silně zásaditě díky vysokému obsahu minerálních látek (hlavně sodík, draslík, vápník, hořčík), důležitý je obsah rostlinných barviv (na práci s řepou si vezměte jednorázové rukavice). Vitaminu C má sice více v listech než v bulvě, ale ani zde není jeho množství zanedbatelné. Kromě toho můžeme zmínit vitamin B1 a betain, který působí proti kornatění cév a stimuluje činnost jater. Obsahuje však také nežádoucí kyselinu šťavelovou, proto by se řepy nemělo jíst velké množství v jednom dni, prospěšné jsou dávky 150 g.

Co s řepou po sklizni?

Ihned po sklizni z řepy otrháme listy (ty pěkné použijeme do salátu), protože by zahnívaly a bulvy dobře oschlé a očištěné skladujeme jako jinou kořenovou zeleninu rozložené v přepravce ve sklepě s dobrou cirkulací vzduchu nebo založené v písku. Vzhledem k tomu, že je řepa dobře skladovatelná po celou zimu, většinou ji nemrazíme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více