Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Křen se pro svou palčivou chuť, způsobenou hořčičnými silicemi, používá jako příloha k masu, ale také z něj vaříme výrazné omáčky. Jeho chuť se perfektně snoubí především s uzeným masem, které k ní bývá často přidáváno.

Ač se to na první pohled nezdá, křen je bohatý na vitamín C, proto je také často využíván při boji s nachlazením či jako prevence. V kuchyni zpracováváme především kořen, ale výborné jsou i mladé listy, které se hodí třeba do salátů.

Jak uvařit křenovou omáčku

Křenová omáčka je snadná a tak ji hravě zvládne uvařit i nezkušený začátečník. Navíc je rychle hotová, proto není třeba trávit u plotny celé dopoledne.

  1. Ve vyšším hrnci rozpustíme máslo, do kterého přidáme hladkou mouku. Jíšku smažíme, dokud nezačne zlátnout.
  2. Po částech vlijeme mléko. Zprvu nám vznikne hustá kaše, chvilinku a za stálého míchání ji povaříme, následně přidáme další část mléka, kterou pořádně zapracujeme. Nakonec přilijeme zbytek mléka. Omáčka pak bude jemná a bez hrudek. Necháme ji chvíli probublat.
  3. Přidáme najemno nastrouhaný křen a zjemníme smetanou.
  4. Povaříme ještě 5 minut a na závěr dochutíme solí a pepřem.
  5. Podáváme s uzeným nebo vařeným masem a houskovým či karlovarským knedlíkem.

Pokud chceme chuť křenu zvýraznit, přidáme ho do již uvařené omáčky a komu to bude stále málo, může jím posypat již naservírované jídlo přímo na talíři. Na zapití doporučujeme půllitr chlazeného piva.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie