Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Už jste ochutnali karlovarský knedlík? S námi ho zvládne i začátečník. Budete potřebovat rohlíky, sníh z bílků a petrželovou nať
Zdroj: Top recepty

Karlovarský knedlík je zajímavý tím, že těsto působí nejprve nesoudržně, přesto se ale při vaření krásně spojí. Nevaříme ho "jen tak", ale vždy ho dáme do obalu, který pomůže udržet jeho tvar, dokud se varem nestane soudržným. Na řezu je tento knedlík velmi pěkný - rohlíky a naťová petrželka vytvoří zajímavou mozaiku.

Karlovarskému knedlíku se také říká "ubrouskový", ale klasický ubrousek při vaření dnes jednoduše nahradíme potravinovou fólií, a v ní knedlík snadno uvaříme na pařníku. Tento typ knedlíku působí na talíři luxusně a výborně chutná. 

Jak uvařit karlovarský knedlík

Postup není tak složitý, jak by se mohlo zdát. 

  1. Připravíme si 7 rohlíků nebo housek, 2 vajíčka, 200 ml mléka, 100 g hrubé mouky, 2 špetky strouhaného muškátového oříšku, 2 hrsti nasekané plocholisté petrželové natě a půl lžičky soli.
  2. Rohlíky jsou nejvhodnější dva dny staré. Druhý den po nákupu je nakrájíme na malé kostičky, ideální je, aby každá kostička obsahovala kousek tmavšího okraje. Po nakrájení je necháme proschnout. Třetí den z nich uvaříme knedlíky.
  3. Petrželová nať k těmto knedlíkům nerozlučně patří, nakrájíme ji nadrobno a přidáme k pečivu. Můžeme použít i mraženou, když nemáme čerstvou.
  4. Do další misky nalijeme mléko, přidáme k němu žloutky, rozšleháme a přisypeme hrubou mouku, která pomůže udržet soudržnost knedlíků. Mouky se dává jen malé množství. Troška rozpuštěného másla knedlík ještě vylepší.
  5. Vzniklé těstíčko osolíme a přisypeme strouhaný muškátový oříšek.
  6. Promícháme rohlíky s petrželkou s vytvořeným těstíčkem. Necháme asi 5 minut nasáknout.
  7. Z bílků ušleháme tuhý sníh, který přimícháme k těstíčku s nakrájenými rohlíky.
  8. Do velkého kastrolu dáme vařit vodu. 
  9. Do igelitového sáčku na tlačenku plníme vytvořenou směs, dobře ji stlačujeme. Zavážeme s rezervou asi 2 cm, protože knedlík lehce zvětší objem. K plnění můžeme použít také potravinovou fólii - názorný postup plnění ukazuje video. Vhodný je i látkový ubrousek.
  10. Naplněný a uzavřený sáček nebo fólii vožíme do vroucí vody, vaříme 20 minut, po vytáhnutí propícháme a necháme chvíli odpočinout. Karlovarské knedlíky lze vařit také v páře - přestoře jsou zabalené ve fólii, na pařáčku se krásně uvaří, jen potřebují o 5 minut déle, než při vaření ve vodě.
  11. Po rozbalení ještě horké knedlíky nakrájíme nití. Pokud je krájíme až vychlazené, vezmeme si na to ostrý nůž.
Karlovarský knedlík používáme obdobně jako klasické houskové knedlíky, hodí se k různým omáčkám a určitě bude mít úspěch, když ho připravíme k pečené kachně nebo huse.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky