Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat zvířecí droby? Takhle si můžete zpestřit jídelníček za pár korun
Zdroj: Toprecepty.cz

Tentokrát se zaměříme na to, jak zpracovat zvířecí droby. Mezi ně řadíme nožičky, brzlík, jazyk, vemínko, varlata (býčí žlázy). Tyto části zvířat jsou poměrně levnou možností příjmu kvalitních bílkovin. Pro toho, komu konzumace těchto částí zvířat nedělá psychické potíže, jsou vítaným zpestřením jídelníčku za málo peněz.

Brzlík jako oblíbená lahůdka v kuchyni

Brzlík se vyskytuje u mladých zvířat před plnou pohlavní zralostí a najdeme ho v krční krajině. Prodává se nejčastěji telecí syrový chlazený nebo mražený. Na povrchu má viditelné bílé proužky tukové tkáně. Brzlík musíme spařit a stáhnout blánu z povrchu. Pak ho nejčastěji dusíme nebo smažíme. Jako jediný z drobů má vysokou tržní cenu.

Hlava a jak si na ní pochutnat 

Hlava se konzumuje nejčastěji vepřová, ale v minulosti bývaly běžně ke koupi i hlavy (nebo jejich části) skotu nebo skopové (to už kvůli nebezpečí nákazy BSE není možné, pouze se prodávají lícní části). Podle kůzlečí nebo telecí hlavy získala velikonoční nádivka svůj název hlavička. Hlava se hlavně vaří, líčka se dusí. Vařené části hlavy (rypáček, tlama) se používají na saláty, huspeniny, tlačenku apod.

Jazyk je delikatesa

Vařený nebo uzený jazyk je delikatesa. Je to poměrně velký kus jemného libového masa. Vařený neuzený využijeme do tlačenky a zabijačkového guláše. Po uvaření je nutné ho oloupat. Pak ho můžeme smažit jako řízečky nebo podávat s pikantními omáčkami (např. známý recept na jazyk s polskou omáčkou). Uzený jazyk po uvaření také oloupeme a podáváme s křenem a chlebem nebo bramborovou kaší.

Nožičky na talíři

Telecí i vepřové nožičky jsou velmi kližnaté, obsahují přírodní kolagen. Vařené se mohou vykostit, obalit a usmažit, ale častější je jejich použití do tlačenky a sulcu (huspeniny). Vývar z nožiček pomáhá rosolovatění masových konzerv.

Varlata v oblíbených receptech

Varlata jsou býčí pohlavní žlázy. Prodávají se už bez bílé povrchové blány a upravují se nejčastěji smažením nebo pečením.

Jak zpracovat vemínko?

Vemínko je mléčná žláza krav, má růžovožlutou barvu a obsahuje hodně vaziva a tuku. Mladé vemínko se vaří a pak upravuje jako řízky nebo se přidává k masu do guláše.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více