Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pažitka je odolná vytrvalá a mrazuvzdorná rostlina, kterou snadno vypěstujeme i na té nejmenší zahrádce. Navíc je ideální rostlinkou k zimnímu rychlení na okenním parapetu. Neznamená to však, že na podzim doneseme domů květináč s pažitkou a poroste nám až do jara.

Mezi všemi rostlinami, které se pěstují pro zelené natě, má pažitka důležité a jedinečné postavení. Je poměrně úrodná, nenáročná a odolná, navíc obsahuje důležité vitamíny a živiny. Nejvíce ji oceníme v průběhu zimy, během předjaří a brzy na jaře, když jsou ostatní natě vzácné a pažitka je v té době nejchutnější.

Jak pěstovat pažitku

Nenápadná rostlina našich babiček si zaslouží i naši pozornost.

  • Na záhonech ji pěstujeme přímo ze semínek nebo z předpěstovaných sazenic. Nejsnazší a nejrychlejší je vysadit koupené trsy pažitky (z květináčů), které sice zpočátku budou slabší, ale brzy se zregenerují a vydatně porostou. 
  • Rostlinám vyhovuje těžší výživná půda a záhon umístěný na slunci nebo v polostínu. Rostliny potřebují dostatek vláhy, jinak zakrňují. Po seřezání nať vždy znovu vyráží.
  • K rychlení během zimy používáme pažitku, kterou jsme si připravili do květináčů už na podzim a nechali ji přejít mrazem. Pokud není půda zmrzlá, můžeme trsy vyrývat i v průběhu zimy a vysazovat je do květináčů.
  • Květináče s pažitkou postupně nosíme domů na dobře osvětlený parapet k rychlení. Na příliš teplém místě by květináče velmi rychle vysychaly.
  • Pažitku zaléváme a jakmile vyroste do vhodné velikosti, můžeme ji seříznout nebo sestřihnout.
  • Po seříznutí vyroste ještě jednou, ale již s menší silou. Poté ji odneseme do chladna a za občasné mírné zálivky uchováme dokud nepřejde mrazivé počasí. Brzy na jaře pažitku umístíme do volné půdy. Po zregenerování opět pěkně poroste.
  • Tip: Doporučujeme další trsy pažitky nosit domů k rychlení opakovaně - když jedna rostlina už potřebuje odpočívat, pomalu dorůstá ke sklizni další a stále je co sklízet.
Sklizenou pažitku používáme především v čerstvém stavu, tzn. bez tepelné úpravy. V tom je právě její hodnota. Výborně se hodí na zdobení nejrůznějších jídel studené i teplé kuchyně. Je výborná do pomazánek a polévek, na posypání vaječných jídel i pokrmů z brambor. Můžete také připravit skvělou pažitkovou omáčku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více