Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit pažitku na rychlení? Na podzim ji včas vyryjeme, než půda zamrzne. V zimě nám čerstvé natě přijdou k chuti
Zdroj: Pixabay

Pažitka pro nás bude v zimě vzácná, stejně jako další čerstvá zelenina. Pokud ji plánujeme rychlit, včas si ji k tomu připravíme. Jednoduše vypěstované zelené natě z vlastních zdrojů v zimě určitě oceníme.

Pažitka je malou zásobárnou živin a vitamínů, přitom je velmi chutná a oblíbená. Na zahradě ji můžeme sklízet od časného jara až do pozdního podzimu. Prospívá jí výživná půda, při suchém počasí je vhodné zavlažování. Rostliny je nutné průběžně seřezávat, aby stále dorůstala svěží mladá nať. Přesazování a rozdělování trsů provádíme obvykle na podzim, přitom rostlinám mírně zakrátíme kořínky. 

Jak pažitku připravit na rychlení

Na podzim si každý rok připravíme několik trsů pažitky na rychlení. Množství záleží na našich možnostech a předpokládané spotřebě. Postup je snadný:
  1. Nejprve ze záhonu vyjmeme pomocí rýče dobře narostlé trsy pažitky.
  2. Necháme je volně položené oschnout a přemrznout.
  3. Můžeme je také rovnou rozdělit do květináčů nebo kelímků a nechat stát někde na zahradě, kde nebudou překážet. Jenže nepříznivé počasí může nádoby poškodit, proto je stačí do nich dát až těsně před rychlením, v domácích podmínkách.
  4. Přemrzlé trsy pažitky (nebo již pažitku v květináčích) lze také až do rychlení uložit do fóliovníku - v zimě pro nás budou dostupnější, než kdybychom je nechali stát v zahradě pod sněhem.
  5. Je-li v zimě příznivé počasí a půda rozmrzlá, můžeme pažitku vyjmout ze záhonu i dodatečně. Na počasí se ale nemůžeme spoléhat, proto je lepší mít rostliny připravené od podzimu.

Tímto způsobem získáme snadno a levně hodnotné zelené natě. Trsy pažitky, které již za sebou mají domácí rychlení, nevyhazujeme, ale přeneseme do chladna. Jakmile počasí dovolí, vrátíme je znovu na záhon.                                                                                      

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky