Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pažitka je vytrvalá mrazuvzdorná rostlina, kterou najdeme v téměř každé zahradě. Patří do skupiny cibulovin a na jaře velmi brzy raší. Poskytuje nám bohatou úrodu jemných trubkovitých listů, které se dají opakovaně seřezávat.

Pažitka je nejchutnější brzy na jaře a pak znovu na podzim. Důležitou podmínkou vypěstování chutných natí je pravidelné seřezávání. Zároveň pažitka potřebuje ke správnému růstu dostatek živin a vláhy, jinak začne zasychat a ztrácet svěžest.

1

Jaké jsou hlavní výhody používání pažitky v kuchyni?

Pažitka je důležitou bylinkou k rychlení. Ceněná je pro obsah vitamínů a živin. V zimě a v předjaří ji můžeme pěstovat za oknem - buď si trsy k pěstování koupíme nebo použijeme vypěstované z vlastní zahrady. Oblíbená je i pažitka pěstovaná na záhonech, raší velmi časně a brzy na jaře nám poskytuje chutné a svěží natě. Pažitka je na pěstování nenáročná, přitom má výbornou chuť. Její využití je široké, ale především ji používáme zasyrova ke zdobení různých jídel.

2

V jakých pokrmech se nejčastěji používá pažitka?

Pažitky si považujeme kvůli obsahu důležitých látek a její výborné chuti. Používáme především čerstvou, nejlepší je drobně nakrájená k posypání chutných jídel. Hodí se do různých polévek, sypeme jí namazané pečivo, je skvělá do pomazánek a salátů. 

3

Jaký je nejlepší způsob skladování pažitky pro dlouhodobé použití?

Nejjednodušší způsob skladování jemně nakrájených natí je mražení. Pokud máme na jaře, když je pažitka nejhezčí, její přebytky, nakrájíme ji nadrobno a uložíme do mrazničky. Můžeme ji také nakrájet a uložit do soli. Pokud si pažitku na podzim připravíme k rychlení, lze ji po přemrznutí postupně nosit do tepla a rychlit na prosvětleném parapetu. Díky tomuto postupu ji můžeme mít čerstvou celou zimu.

4

Jak se odlišuje chuť pažitky od jiných běžných bylin?

Pažitka patří mezi cibuloviny a její chuť připomíná nať cibule, na rozdíl od cibule ale vyniká jemností. Nejlepší je nakrájená pečlivě velmi nadrobno. Pažitkou sypeme polévky, pomazánky, bramborová jídla a další jídla. Všemu dá velmi dobrou chuť. Velkou pochoutkou jsou jarní smažená vajíčka posypaná jemně nakrájenou pažitkou.

5

Jak rozmnožit pažitku na zahradě?

Získat nové trsy této vytrvalé rostliny je velmi snadné. Máme několik možností.

  • Pažitka je trvalka a její narostlé trsy se dají na záhonech rozdělit na části a přesadit do úrodné zeminy.
  • Nové rostliny získáme také tak, že vysadíme koupené rychlené trsy po sklizení zelené natě do zahrady. V průběhu sezony rostliny znovu obrazí. 
  • Do zahrady vracíme i vlastní trsy, které jsme využili k rychlení v průběhu chladného období.
  • Nové trsy snadno vypěstujeme také ze semínek. Vyséváme je brzy na jaře buď přímo na záhon nebo nejprve do pařeniště. Sejeme je do hnízd vzdálených asi 10 cm od sebe. Vzešlé trsy rostlinek snadno přesadíme na zvolené stanoviště.

6

Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování pažitky?

Antonín Dolejší ve své knize Zelenina na zahrádce uvádí: "Pažitka vyžaduje těžší, hlinitou a humózní půdu dobře zásobenou živinami. Není náročná na polohu, ale nedaří se jí v lehkých a suchých půdách." Pokud si přejeme, aby nám rostly na zahradě pěkné trsy s bohatou natí, poskytneme pažitce dostatek živin a vláhy.

7

Kdy a jak sklízet pažitku, aby rostlina pokračovala v růstu?

Pažitku pravidelně seřezáváme, aby dorůstaly stále nové a pěkné natě. Pokud bychom ji neseřezávali, natě začnou žloutnout, ztratí chutnost a neporostou. Po seřezání ji dobře zalijeme a pažitka se opět brzy zazelená.

8

Jak zalévat pažitku? Jak často a kolik vody?

Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

9

Jak zesílit pažitku? Čím pohnojit pažitku?

Pažitka roste ve výživné půdě velmi dobře, je silná a má výbornou chuť. K trsům pažitky můžeme na jaře i na podzim doplnit trochu kompostu, případně Cererit nebo NPK. Pokud je sucho, poskytneme jí dostatek vláhy. Pravidelně ji seřezáváme, abychom podpořili její bujný růst.

10

Co dělat s rozkvetlou pažitkou?

Rozkvetlá pažitka se k jídlu příliš nehodí, nať s květy je nejlepší seřezat (nebo ostříhat), a buď dát do vázy nebo hodit na kompost. Když ale použijeme některé květy pažitky ke zdobení jídel, vůbec to nevadí, alespoň náš pokrm bude lákavější pro oči. Nať pažitky po seřezání brzy znovu poroste, pravidelným seřezáváním podporujeme pěkný růst kvalitních natí.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více