Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset odpovědí na nejčastější otázky na téma guláš. Poradíme vše, co potřebujete vědět, aby váš guláš byl perfektní
Zdroj: Pixabay

Guláš je oblíbené jídlo pocházející pravděpodobně od maďarských pastevců. Ti jej vařili v kotlíku nad ohněm a pomalým dušením vyrobili tmavě červenou a voňavou omáčku s měkounkými kousky masa.

Původní guláš se podobá spíše naší verzi gulášové polévky. Nicméně dobrý "hospodský" guláš si můžeme lehce připravit i doma, když víme, jak na to.

1

Z jakého masa se dělá guláš

Guláš můžeme připravit z každého masa podle chuti nebo obliby. Oblíbeným masem je hovězí kližka, protože zaručí plnou chuť a pěknou barvu omáčky. Jak maso na guláš připravit, popisuje jeden z našich článků:

2

Jak má vypadat cibule na guláš

Cibuli na guláš oloupeme. Nemusíme ji krájet úplně najemno, protože se v guláši stejně rozdusí. Nakrájíme ji tedy na kostky a v tuku smažíme zvolna dočervena. Taková cibule dodá guláši tu správnou barvu a chuť.

3

Jaké koření se dává do guláše

Nejdůležitější v guláši je mletá paprika a velmi záleží na její kvalitě, množství i správném použití. Papriku nesmíme spálit, zhořkla by. Podle obliby můžeme kromě sladké papriky použít i pálivou. Kromě papriky patří do každého guláše pepř, kmín a sůl. Můžeme přidat i bylinky jako např. rozmarýn, oregano a majoránku.

4

Kdy se solí maso na guláš

Maso na guláš můžeme po nakrájení osolit a opepřit ještě před vložením do kastrolu, což pomůže začátečníkům v odhadu množství soli i pepře. Zkušenější solí a koření až při promíchávání masa s usmaženou cibulí.

5

Jakou vodou zalít guláš

Guláš podlijeme vodou. S horkou vodou začne guláš rychleji vařit, ale není to podmínka. Kromě vody můžeme použít vývar, pivo, víno apod., čímž dodáme omáčce jiný chuťový rozměr. Tekutiny nedáváme mnoho, guláš se nevaří, ale dusí.

6

Jak dlouho se vaří guláš

Guláš zvolna dusíme mírně podlitý v kastrolu pod poklicí, dokud maso zcela nezměkne. Hladinu tekutiny hlídáme a doplňujeme. Velmi vhodný je na přípravu guláše pomalý hrnec, kterým vyrobíme plnou chuť bez zbytečného hlídání. Časově je ale tato příprava náročnější. V tlakovém hrnci připravíme guláš sice rychle, ale nebude mít tak plnou chuť jako při pomalém dušení.

7

Čím se zahušťuje guláš, jak zahustit guláš chlebem

Správně připravený guláš zahustí rozdušená cibule. Někdy ale špatně odhadneme množství tekutiny a je potřeba zahustit.

Tvrdý chléb nastrouháme a drobečky postupně vmícháme do omáčky. Postupně proto, že drobečky nasávají tekutinu pozvolna a mohli bychom lehce vyrobit nežádoucí kaši. Chlebem zahušťujeme převážně hovězí a zvěřinové guláše, protože k nim dobře ladí. Kromě chlebových drobečků můžeme guláš zahustit moukou rozmíchanou ve studené vodě nebo jíškou. Mouku i jíšku musíme důkladně provařit.

8

Jak naředit hustý guláš

Pokud se stane, že guláš zahustíme příliš, můžeme jej naředit přidáním horkého vývaru nebo vody, aby se nepřerušit var. Možná bude potřeba guláš ještě dochutit.

9

Jak se dělá kančí guláš

Kančí guláš připravíme podobně jako klasický, malé rozdíly zde ale jsou. Cibuli můžeme smažit na nakrájené slanině (nebo na směsi slaniny a másla nebo oleje), a maso podlít červeným vínem. Omáčku můžeme na závěr ochutit rozmarýnem.

10

Jak dlouho vydrží guláš, jak uchovat guláš.

Tradice a zkušenosti říkají, že čím je guláš uleželejší, tím je chutnější. Při odležení v chladnu a následném ohřátí se chuť kořeněné omáčky zvýrazní. Mouka nebo chléb v zahuštění mají ale tendenci kvasit, takže nedoporučujeme guláš uchovávat déle než tři dny. Uvařený guláš co nejrychleji zchladíme (např. ve studené lázni) a vložíme do chladničky. Dvojitou sterilací sterilujeme guláš nezahuštěný.

Připravit chutný guláš není náročné a začátečníkům dobře napoví náš videorecept. Guláš podáváme s knedlíkem, pečivem, chlebem, těstovinami i bramborem.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více