Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Peciválky s mákem si zamilujete. Naše babičky je připravovaly z bramborového těsta a po upečení jen krátce spařily
Zdroj: Top recepty

Sladká jídla s mákem patří mezi klenoty naší kuchyně, můžeme připravit např. různé šišky, knedlíky, buchty, a také třeba peciválky. Jedná se o krajovou specialitu některých oblastí, především Vysočiny a Podkrkonoší. Mnozí z nás si ji ještě pamatují od našich babiček, a bylo by škoda ji zapomenout.

Peciválky se připravují z bramborového těsta - to znamená, že do nich použijeme předem uvařené a najemno nastrouhané brambory. Brambory vaříme obvykle už den předem. Těsto je zajímavé tím, že do něho nedáváme žádný tuk, dokonce povrch peciválků ani před pečením ničím nepotíráme. Přesto je toto pečivo příjemně vláčné, a to díky krátkému spaření hned po upečení.

Podkrkonošské peciválky

Předpisy, které se předávají v různých rodinách z generace na generaci, se obvykle mírně liší. Jeden z nich pro vás máme.

  1. Na těsto si připravíme 250 ml mléka, 1/2 kostky droždí, 500 g hladké mouky, 5 vařených nastrouhaných brambor, 1 vejce, špetku soli. Na posypání potřebujeme mletý mák a moučkový cukr, případně povidla, a máslo na přelití.
  2. Z vlažného mléka a droždí připravíme kvásek, který po vzejití spojíme s ostatními surovinami. Vypracujeme těsto, které necháme asi 30–45 minut kynout.
  3. Z vykynutého těsta tvarujeme menší kuličky, které klademe na plech vyložený pečicím papírem. Necháme ještě asi 15 minut dokynout.
  4. Upečeme v předehřáté troubě dozlatova (při teplotě cca 160 °C).
  5. Během pečení si připravíme v hrnci horkou vodu, do které peciválky hned po upečení na několik sekund vsypeme, poté hned vytáhneme. 
  6. Hotové peciválky sypeme směsí moučkového cukru a mletého máku. Dále je přelijeme teplými švestkovými povidly (lehce rozehřátými v kastrůlku) a rozpuštěným máslem. 
  7. Můžeme hned podávat.

Peciválky z Vysočiny

Recepty na peciválky jsou velmi podobné, přesto pro vás máme ještě několik rad.

  • Část mouky na přípravu těsta můžeme nahradit moukou špaldovou, pečivo pak bude výživnější.
  • Pokud do těsta přidáme ještě vlažné brambory, kynutí bude probíhat rychleji. Nicméně brambory nesmí být horké, aby nám kvasnice dobře vykynuly.
  • Tužší vykynuté těsto rozválíme na velký plát na pomoučněném válu. Z něho malou skleničkou vypichujeme kolečka. Jde to velmi rychle a peciválky mají pěkný stejnoměrný tvar.
  • Okraje skleničky průběžně "namáčíme" do hladké mouky, aby se na ni těsto nelepilo.
  • Peciválky rovnáme na plech vyložený pečicím papírem a necháme je před pečením ještě krátce dokynout
  • Když peciválky vsypeme do horké vody, hlídáme je - nesmíme je nechat rozvařit. Jde jen o to, aby jejich povrch mírně změkl. Po chvilce je vytahujeme.
  • Výhodnější je vkládat peciválky do horké vody po menším množství a raději na několikrát. Při tomto postupu je nerozvaříme a budou spařené "tak akorát".
  • Spařené peciválky dáváme do mísy a smícháme ihned se směsí práškového cukru a mletého máku. Kdo chce, může místo práškového cukru použít med - v teplém prostředí se velmi rychle rozpustí.
  • Peciválky omastíme a promícháme. Můžeme hned podávat.
  • V některých rodinách se ještě k hotovým peciválkům přidávají rozehřátá povidla. Chuť je pak ale trochu jiná a ne každému vyhovuje, záleží tedy na nás, jestli je přidáme.

A jakou uvařit  polévku? Naše babičky před touto specialitou podávaly třeba čočkovou nebo kyselku s koprem. Čočkovou polévku můžeme uvařit podle následujícího videa:

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více