Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset nejčastějších otázek a odpovědí na téma meruňky. Jak je nejlépe zpracovat a na co všechno se dají využít
Zdroj: Pixabay

Meruňky jsou velmi oblíbené a mimořádně chutné ovoce. Navíc prospívají našemu zdraví, obsahují důležitý provitamín A, železo a další vitamíny a minerály. Jíme je syrové, připravujeme z nich dezerty a moučníky, zavařujeme kompoty a vaříme džemy.

  1. Jak upéct z meruněk?
  2. Co se dá udělat z čerstvých meruněk?
  3. Jak zpracovat meruňky?
  4. Jak rozvařit meruňky?
  5. Co s měkkými meruňkami?
  6. Co z mražených meruněk?
  7. Jak naložit meruňky?
  8. Jak dlouho kvasí meruňky?
  9. Jak dlouho se zavařují meruňky?
  10. Jak se dělají meruňkové knedlíky?

 

1

Jak upéct z meruněk?

Meruňky mají skvělou barvu a chuť, výborně se proto hodí do letních moučníků. Můžeme si vybrat buď rychlé koláče s kypřícím práškem, kynuté buchty na plech nebo různé sváteční řezy a moučníky s tvarohem. Tvaroh se totiž barevně a chuťově s meruňkami výborně doplňuje. Inspiraci můžeme čerpat z našeho bohatého receptáře. Meruňky vždy nejprve opláchneme, necháme okapat, poté je rozpůlíme, vypeckujeme a použijeme podle potřeby.

2

Co se dá udělat z čerstvých meruněk?

Meruňky jsou nejlepší čerstvé - nejen skvěle chutnají, ale i obsahují mnoho látek, které jsou důležité pro naše zdraví. Ceněné jsou zvláště pro obsah betakarotenu (provitaminu A) a vitamínů skupiny B, z nerostných látek obsahují např. sodík, draslík a železo. Konzumujeme dobře vyzrálé a vybarvené ovoce.

  • Meruňky používáme ke zdobení kaší, pudinků a pohárů. V tom případě je zbavíme pecek a nakrájíme na kousky.
  • Meruňky jsou také chutnou součástí ovocných salátů.
  • Používáme je do mixovaných koktejlů, jejichž základem jsou mléčné (nebo rostlinné) produkty. Koktejly podáváme dobře vychlazené. Meruňky lze kombinovat s dalším ovocem např. s banány.
  • Můžeme je rozmixovat s trochou cukru nebo medu a použít k přelití např. ovocných knedlíků, kaší nebo nákypů.
  • Čerstvé meruňky jsou vhodné do různých svátečných řezů a nepečených dezertů.
  • Připravit můžeme i skvělou domácí zmrzlinu.

3

Jak zpracovat meruňky?

Meruňky se hodí ke zpracování v ideální zralosti. Pokud máme meruňky, které by ještě potřebovaly dozrát a změknout, necháme je rozložené dojít. Jakmile začnou měknout a sládnout, již nečekáme, protože by se mohly začít kazit.

  • Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků.
  • Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování.
  • Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád.
  • Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití. K mražení používáme pevné a pěkně vyzrálé plody, které rozkrojíme na poloviny nebo i na menší části (podle plánovaného způsobu využití) a uložíme je do mikrotenových sáčků. Nejlepší je, když se plody neslepí, aby s nimi byla po vytažení z mrazničky snadná manipulace - po krátkém zamražení je rukou oddělíme od sebe a poté necháme důkladně zmrazit. 
  • Meruňky se dají sušit, sušené meruňky jsou ceněné pro obsah železa. K sušení je výhodné použít domácí elektrickou sušičku.

4

Jak rozvařit meruňky?

Meruňky opláchneme a necháme okapat. Poté je vypeckujeme a nakrájíme na menší části, můžeme je i částečně rozmixovat. Meruňky rozvaříme v hrnci s kvalitním dnem. Během rozváření je mícháme. Pokud je budeme rozvářet na marmeládu, můžeme je už několik hodin předem promíchat s krystalovým cukrem a nechat v chladnu odstát - meruňky pustí šťávu a rozváření půjde lépe. Rozvařené meruňky lze použít i na přelití sladkých knedlíků, nákypů a kaší, v tom případě je podlijeme malým množstvím vody a lze k nim ke konci vaření přidat trochu pudinkového prášku nebo škrobu, aby lépe zhoustly. Také jsou výborné na přípravu dětské výživy, kterou si zavařujeme do zásoby.  

5

Co s měkkými meruňkami?

Měkké a přezrálé meruňky jsou ideální k přípravě meruňkové marmelády nebo džemu. Můžeme je kombinovat s bílým rybízem, který je sice sám o sobě chuťově i barevně méně výrazný, ale meruňky příjemně okyselí a navíc má výrazné želírovací účinky. Meruňky lze použít také na přípravu dětské výživy, můžeme je rozvařit např. s letními jablky. Pokud jablka dozrávají později než meruňky, meruňky vypeckujeme a uložíme do mrazničky - výživu uvaříme, jakmile dozrají i jablka.

6

Co z mražených meruněk?

Mražené meruňky používáme hlavně do bublanin a různých koláčů, jsou vhodné i do nákypů a ovocných knedlíků. Knedlíky připravujeme především z kynutého, odpalovaného a tvarohového těsta. Mražené meruňky lze využít i do koktejlů - hned po vyjmutí z mrazničky je rozmixujeme s ostatními surovinami (např. rostlinné nebo živočišné mléko, sladidlo).

7

Jak naložit meruňky?

Nakládáme přezrálé, nejlépe padané meruňky. Nepoužíváme nahnilé ani plesnivé kusy. Odstraníme stopky a listy. Postupně, jak ovoce padá, lze přidávat další. Plody rozmačkáme, aniž bychom poškodili pecky. Uložíme je do plastových nádob (obvykle na 50 nebo 100 litrů), které plníme asi do dvou třetin. Často se přidává cukr. Kvas je nutné uchovat v nižší teplotě.

8

Jak dlouho kvasí meruňky?

Kvašení meruněk je rychlé, protože probíhá v teplém období roku. Trvá přibližně dva až tři týdny.

9

Jak dlouho se zavařují meruňky?

Meruňky jsou skvělým ovocem k zavařování. Zavařené meruňky využijeme jako chutné kompoty, na přípravu nepečených dezertů a pečených moučníků. Omyté meruňky rozpůlíme a zbavíme pecek. Naskládáme je do čistých sklenic, rovnáme je vždy řeznou stranou dolů. Hned po naplnění (aby ovoce nehnědlo) je zalijeme teplým cukerným roztokem. Sklenice uzavřeme víčky (nejsnazší je použít šroubovací víčka), pro jistotu můžeme každé víčko před uzavřením vypláchnout malým množstvím alkoholu, není to však nutné. Naplněné sklenice sterilujeme 20 minut při 80 °C. Poté sklenice narovnáme na utěrku a přikryjeme ručníkem. Necháme je takto "dojít" až do zchladnutí.

10

Jak se dělají meruňkové knedlíky?

Meruňkové knedlíky jsou letní lahůdkou, kterou si dopřejeme i v zimě - v tom případě použijeme mražené nebo zavařené meruňky. Meruňky před zabalením do těsta vždy nejprve vypeckujeme a mírně přisladíme. Knedlíky připravujeme především z kynutého, tvarohového nebo odpalovaného těsta. Výborné jsou s tvarohem (buď měkkým nebo nastrouhaným tvrdým), posypané cukrem a polité rozpuštěným máslem. Někdo dá přednost posypce z osmažené strouhanky nebo jen skořici. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více