Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kopr může mít v kuchyni všestranné použití. Nemusí být nutně jen součástí kulajdy a omáčky
Zdroj: Pixabay

Kopr je svěží a velice životaschopná bylina, semínka vykazují schopnost klíčení ještě po 3-10 letech. Snadno se množí samovýsevem, stačí nechat dozrálé stonky v půdě a na jaře brzy vyrostou nové rostlinky.

Nejčastěji upotřebíme kopr v polévkách a omáčkách, ale hodí se i do salátů, bramborových jídel, nepostradatelný je při nakládání hub a zeleniny (kysané zelí), výborně se doplňuje s rybami (hlavně lososem).

Polévky s koprem

Kromě nejznámější kulajdy a jiných mléčných polévek sem můžeme zařadit různé zeleninové a houbové polévky. Kopr se do nich přidává nakonec, aby zůstal svěží.

Omáčky s koprem

Kdo by neznal koprovku! Překvapivě s koprem můžete uvařit i jiné omáčky, třeba fazolkovou, kedlubnovou nebo chřestovou.

Ryby s koprem

Z ryb se kopr nejvíc hodí k lososu uzenému i čerstvému, ale kopr můžete kombinovat i s jinými rybami jako je pstruh, obyčejné filé nebo mořské plody.

Saláty s koprem

Nejznámější salát je tzatziky, ale kopr se hodí i do bramborových salátů jako nový chuťový rozměr. Dobře se doplňuje se zelím, kedlubnami, okurkami i červenou řepou.

Bramborová jídla

Kopr tvoří s bramborami skvělou kombinaci, ať už jsou pečené, zapékané, vařené nebo dušené a doplněné omáčkou.

Zeleninová jídla

Stejně jako v případě salátů se kopr v teplé kuchyni nejlépe snoubí s cuketou a červenou řepou, ale hodí se i k mrkvi, fazolkám nebo květáku.

Koprové dipy

Ve studené kuchyni tvoří nejrůznější dipy a omáčky s koprem významný doplněk různých grilovaných, smažených nebo pečených jídel. Kopr se vmíchává především do jogurtu, kysané smetany nebo žervé.

Nakládaná zelenina a houby

Sterilované i kvašené okurky nebo kysané zelí si bez kopru ani neumíme představit. S úspěchem ale ochutí i nejrůznější čalamády, čatní a jiné produkty.

Konzervace kopru

Mladé lístky kopru se po nasekání dobře mrazí, ale můžete je také naložit do octa nebo soli a mít je po ruce kdykoliv.

Léčivé účinky

Žvýkání semen podle bylinkářky Dagmar Lánské zajistí vonný dech a nálev z nich posílí vaše nehty. Kopr také pomáhá k lepšímu trávení, účinkuje prý při škytání, nadýmání a nespavosti.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více