Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bylinková zahrádka může být tím nejkrásnějším koutem naší zahrady, který přináší bohatý užitek při dochucování jídel naší kuchyně, v případě potřeby poskytuje léčivé bylinky z přírodní lékárny, navíc přitahuje užitečný hmyz.

Bylinky pěstujeme na místech, kde se jim nejlépe daří a nemusí to být pro všechny stejné stanoviště. Přesto mnohé z nich prospívají na slunci - může to být obyčejný záhonek nebo populární bylinková spirála, která je atraktivní na pohled, ale pracnější na vybudování. Pro některé bylinky stačí k pěstování jen obyčejný květináč. Mnohé rostliny pěstujeme jako trvalky, jiné jen krátkodobě

Jaké rostliny pěstovat na bylinkové zahrádce

Nové bylinky vysazujeme obvykle na jaře nebo na podzim. Pro začátek se zaměříme na ty nejoblíbenější, ale časem můžeme svou "sbírku" doplňovat.

  1. Meduňka: Oblíbená trvalka příjemné vůně a pěkného vzhledu vytváří menší trsy, které své okolí nezaplevelují. Meduňku pravidelně stříháme, svěží listy stále znovu dorůstají. Nejlepší jsou na jaře. Využijeme je při zdobení jídel sladké kuchyně, do léčivých čajů a letních nápojů. Uplatní se i při vaření.
  2. Levandule: Rostlina je zvlášť krásná a přitažlivá pro hmyz. Pěstuje se často na výrobu dekorací nebo jako bylinka k sušení do aromatických sáčků nebo polštářků. Uplatní se i v kuchyni.
  3. Šalvěj: Vytrvalý nízký keřík má plstnaté listy a modrofialové květy. Rostlině vyhovuje suché slunné místo, na půdu je nenáročná. Šalvěj je ceněnou léčivkou s dezinfekčními účinky. Hodí se i v kuchyni při vaření.
  4. Dobromysl: Vytrvalá rostlina je známá také pod názvem oregano. Daří se jí na sušším slunném stanovišti. Používáme ji jako léčivku i jako koření. Přidáváme ji do jídel, do kterých se hodí také majoránka.
  5. Máta: Různé odrůdy máty se vyznačují příjemnou typickou vůní. Mátu používáme do čajů i chladných nápojů, lístky se hodí i ke zdobení různých dezertů, pohárů a dalších dobrot sladké kuchyně. Mátu pěstujeme odděleně od ostatních bylinek, protože se rychle rozrůstá a dokáže celé okolí brzy zaplevelit. 
  6. Mateřídouška: Oblíbená rostlinka u nás roste často ve volné přírodě. Krásně voní a je skvělá především do bylinkových léčivých čajů.
  7. Saturejka: Používáme ji jako koření, hodí se do celé řady jídel, její chuť je příjemná a mírně ostrá. Můžeme ji použít tam, kam se obvykle dává pepř.
  8. Tymián: Rostlina je trvalka, krásně voní a daří se jí na teplém a slunečném stanovišti. Používá se např. při kašli, a zároveň se uplatní i jako bylinka na vaření. 
  9. Yzop: Oblíbená vytrvalá rostlina má modrofialové květy, které jsou velmi lákavé pro hmyz. Větší rostliny můžeme rozdělit na několik sazenic. Nať yzopu má mírně nahořklou chuť.
  10. Libeček: Aromatická trvalka se někdy nazývá české maggi. Rostlina je vyšší a celkově mohutnější. Uplatní se při vaření, je skvělá do polévek i do bramborových jídel.
  11. Petržel naťová: Pěstujeme ji jako dvouletku, přičemž druhým rokem na jaře je nejvýnosnější, obvykle v květnu již začne vybíhat do květu, proto rostliny vytrháme. 
  12. Bazalka: Rostlinu pěstujeme jako jednoletku. Je choulostivá a náročná na teplotu. V kuchyni se uplatní především v jídlech italského typu.
  13. Pažitka: Vytrvalá cibulovina by neměla chybět v žádné zahrádce. Nejhezčí a nejchutnější je brzy na jaře, později vykvétá fialovými květy, které jsou také jedlé. Kromě obyčejné pažitky můžeme pěstovat i další vytrvalé cibuloviny - např. cibuli zimní, vytrvalý pór, čínskou pažitku
  14. Kopr: Pěstujeme ho jako jednoletku. Má úžasnou chuť a vůni, na přípravu některých jídel i při zavařování okurek je nepostradatelný. V kuchyni můžeme používat i jeho semínka.
  15. Netřesk: Nejedná se o typickou bylinku, maličká rostlinka se více hodí mezi skalničky. Je velmi nenáročná, stačí jí trochu zeminy na kamenech. Ceněná je kvůli léčivým vlastnostem, podobně jako oblíbené aloe.

Doporučujeme všechny bylinky označovat jmenovkou - plastovou cedulkou, na kterou napíšeme voděodolným fixem název. Vhodný je i u rostlin, které známe, protože i ty se liší v odrůdách a přesné názvy se už hůře pamatují - např. různé typy máty.

S bylinkovou zahrádkou, na které rostou rozmanité bylinky, uvaříte jistě mnoho výborných jídel. Podle následujícího videa můžete připravit skvělé bazalkové pesto, které využijete např. k doplnění těstovin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie