Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Meduňka výrazně voní po citronech. V kuchyni se uplatní do nápojů a dezertů, je vhodná do čaje pro klidný spánek
Pixabay

Meduňka je známá především jako bylinka vhodná na zklidnění rozjitřených nervů a užitečná pro klidný spánek. Používá se jako důležitá součást karmelitánských kapek.

Meduňka má ráda slunce s odpoledním stínem. Roste i na chudší půdě, ale potřebuje závlahu. Množit ji můžeme nejen semeny, ale i dělením trsů. Má příjemně citronovou vůni, ale není kyselá.

Jak meduňku sbírat a konzervovat

Sklízíme listy nebo celé natě těsně před kvetením nebo na jeho počátku. Za příznivých podmínek můžeme mít i 3 sklizně za rok. Sbíráme ji po poledni za suchého počasí. Sušíme ve stínu a průvanu. Neskladujeme ji déle než rok, protože pak už ztrácí účinky i vůni (toto platí pro většinu bylin). Lze ji také nakládat do octa a můžeme z ní vyrobit vynikající sirup.

Jak ji používat v kuchyni

Ozdobí moučníky i dezerty. Využíváme její citronovou vůni do nápojů, salátů, moučníků, omáček, polévek a bylinkového másla. Výborná je do pohárů, jogurtu, želé a pomazánek. Můžeme ji ale použít i v kombinaci s masem, hlavně drůbežím, a rybami.

Jaké jsou léčebné účinky meduňky

Meduňka je součástí tzv. karmelitánských kapek. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, křečím a neurózám. Čaj z meduňky před spaním vás zklidní a navodí příjemné sny. Meduňka také snižuje krevní tlak a pomáhá při nachlazení. Čerstvé listy lze přiložit na vřídky, štípance od hmyzu, a dělat z nich i zábaly nebo obklady.

V domácí kosmetice můžeme meduňku využít do koupelí a pleťových masek, nálev pomáhá proti nadměrnému maštění vlasů či obličeje.

Tento tip je užitečný  (2x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Petra Burianová

nově v našem eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům