Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Meduňka výrazně voní po citronech. V kuchyni se uplatní do nápojů a dezertů, je vhodná do čaje pro klidný spánek
Zdroj: Pixabay

Meduňka je známá především jako bylinka vhodná na zklidnění rozjitřených nervů a užitečná pro klidný spánek. Používá se jako důležitá součást karmelitánských kapek.

Meduňka má ráda slunce s odpoledním stínem. Roste i na chudší půdě, ale potřebuje závlahu. Množit ji můžeme nejen semeny, ale i dělením trsů. Má příjemně citronovou vůni, ale není kyselá.

Jak meduňku sbírat a konzervovat

Sklízíme listy nebo celé natě těsně před kvetením nebo na jeho počátku. Za příznivých podmínek můžeme mít i 3 sklizně za rok. Sbíráme ji po poledni za suchého počasí. Sušíme ve stínu a průvanu. Neskladujeme ji déle než rok, protože pak už ztrácí účinky i vůni (toto platí pro většinu bylin). Lze ji také nakládat do octa a můžeme z ní vyrobit vynikající sirup.

Jak ji používat v kuchyni

Ozdobí moučníky i dezerty. Využíváme její citronovou vůni do nápojů, salátů, moučníků, omáček, polévek a bylinkového másla. Výborná je do pohárů, jogurtu, želé a pomazánek. Můžeme ji ale použít i v kombinaci s masem, hlavně drůbežím, a rybami.

Jaké jsou léčebné účinky meduňky

Meduňka je součástí tzv. karmelitánských kapek. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, křečím a neurózám. Čaj z meduňky před spaním vás zklidní a navodí příjemné sny. Meduňka také snižuje krevní tlak a pomáhá při nachlazení. Čerstvé listy lze přiložit na vřídky, štípance od hmyzu, a dělat z nich i zábaly nebo obklady.

V domácí kosmetice můžeme meduňku využít do koupelí a pleťových masek, nálev pomáhá proti nadměrnému maštění vlasů či obličeje.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky