Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Diabet - cukrovka

tara23: Tak to vypadá, že má cukrovku 2. typu. Dcera je diabetik 1. typu a zelí ani nic podobného nepomáhá. Píchá si inzulin 6x, někdy i vícekrát denně, záleží, jakou má hladinu cukru v krvi. Na snížení bych doporučila buď pohyb a nebo inzulín. Nic jiného nepomůže :-( Cukrovka 1. typu je neřád, občas je to boj, fyzicky i psychicky ;-(

mirca32: mirco, určitě kysané zelí. Manžel je diabetik už 32 let a má to vyzkoušené, funguje 100%:-). A pak si kupuje v lékárně Diamizin, taky bezpečně funguje. je to přírodní přípravek. ted už vyrábí i forte..
Manžel dietu moc nedrží, jen jí málo a častěji. Miluje sladké, tak není den, aby si nedal aspon sušenku.
Maj to v rodině dědičné, prostě všichni od 40 let jsou diabetici. Má výhodu, že je hubený. Akorát poslední 3 roky si večer píchá. Jinak si vystačil s práškama, se zelím a Diamizinem

mirca32: Než konkrétní potraviny se spíše doporučuje obecně zdravá strava a životní styl. Ale určitě jíst hodně zeleniny, ovoce které neobsahuje tolik cukru, jogurty apod. Mně se ale nejvíce osvědčil přípravek Diapil, ten obsahuje různé přírodní látky a cukr se opravdu snížil. Výrazně to bylo znát po měsíci užívání, ale beru ho preventivně i dál.

mirca32: nemám to sice potvrzené, ale prý kysané zelí (dále neupravované).
Dále: www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-bylinky-a-koreni-ktere-drzi-cukry-pod-kontrolou-304211

Co jíst nebo případně přímo jaké potraviny jíst na snížení hladiny cukru v krvi? Je mi jasné čemu se mám úplně vyhýbat, ale spíš mě zajímá jestli existuje něco co má vliv na snížení cukru.

Jan Průža: Nejdříve je potřeba srovnat hladinu cukru v krvi a to trvale. Cukrovka způsobuje v počátcích u někoho i ubývání na váze. Až budete mít stabilní hladinu, věřím, že i váha se pomalu upraví sama. Jídelny veřejného stravování nejsou pro vás vhodné, měl byste se jednoduchá jídla vhodná pro diabetiky naučit a začít si vařit, do jídelny chodit jen občas pro zpestření. S tím, co je pro váš typ diabetu vhodné, vám poradí dietní sestra v nemocnici.

Jan Průža

17. 10. 2017 21:53

Dobrý den.
asi před půl rokem mě při běžné kontrole krve našli zvýšenou hodnotu cukru , jen předesílám měřím 175 cm a vážím 62 kg. Hodně článků je zaměřených pokud je nadváha tak se znažit zhubnout, ale nikde se nedočtu jak při cukrovce nabrat váhu. Jsem sám žena mě umřela , tak se stravuji v různých jídelnách .no a tam si moc nemůžu vybírat.
Uvítám každou radu ,jak trochu nabrat váhu.
Průža.

Růženko,pokud to pomůže třeba jen jedinému človíčkovi,tak budu ráda.;-)Musíme si pomáhat!!!!:yes::-8

Simonko moc ti děkuji za ten článek s radami o diabetu:yes:je to super,hlavně pro začínající diabetiky,moc informací od lékaře nedostanou;-)i když já mám výtečnou lékařku ,která se mě při každé návštěvě u ní ptá,zda je mi vše jasné a zda potřebuju něco vysvětlit:yes:což u většiny lékařů v dnešní době není:-Staké děkuji za velké množství receptů,které jsem si ihned uložila a mohu z nich čerpat:-))velký dík tobě:yes::-)):-D

Jana Remkova:Jani snad ti poslouží jako návod co a jak.;-):yes:
Bibi díky za pochvalu;-):-8

Musím se přiznat,že se mi moc nechtělo,aby to nevypadalo,že jsem najednou chytrá,ale Špagi mi dala impuls a tak jsem pár zajímavostí napsala,ti zkušení ty už vědí co a jak,ale já jsem se v tom ztrácela a tak jsem ráda,že jsem to absolvovala a že Vám to některým pomůže.;-):yes:

Simčo moc díííky!! Ani nevíš, jakou jsi mi udělala radost!!:yes::yes: Ty recepty nemají chybu. Musím si to nějak uložit..fakt moooc díky.:-):yes:

Simona Kucerova:Simi, moc hezky si to spáchala a zasloužíš si pochvalu:yes::yes::yes:

Špagi ty už jseš hodně zkušená a víš jak na to.;-):yes:Podělila jsem se ráda a hlavně pro ty co jsou teprve s diabetem na začátku;-)

Simi - supéér :-K:yes::yes::yes:, díky moc a hlavně mě zaujala ta příloha - už je uložená ;-):yes::yes:

Jistě mnoho z nás se potýká s tímto onemocněním.Je to nemoc,která nebolí,ale o to je více zákeřná.Dá se zvládat,pokud je diabetik k sobě upřímný,zásadový a ví jak předcházet komplikacím.
Byla jsem v lázních na edukačním programu a můžu říci,že jsem se tam dozvěděla spoustu věcí,který mi jistě onemocnění pomohou zvládnout.Zásada je nic si nenamlouvat,že mne se to netýká a že mne se to nemůže stát.Je potřeba se neustále kontrolovat a dodržovat zásady pro toto onemocnění.
Každý diabetik by měl mít doma svůj glukoměr a glykemii si měřit!
Další bezva pomůckou jsou proužky na měření cukru a acetonu v moči stačí jednou týdně, proužky se kupují v lékárně pod názvem DIAPHAN.V moči nesmí být cukr,pokud je tak to znamená,že glykemie je více jak 10.Pokud je v moči cukr i aceton tak je to průšvih glykemie je nad 20 a je nutno zajít k diabetologovi.Pokud se objeví v moči aceton,znamená to,že člověk hladový,to může mít i zdravý člověk a je to samozřejmě chyba.
Důležité je stravování diabetika,stravou se dá nejlépe udržet glykemie v rovnováze a pokud tak diabetik činí má vyhráno.
Dnes už se dá zjistit glykemie i 6-8týdnů zpětně věda pokročila a tak držet dietu jen v době kdy vím,že jdu na kontrolu je zbytečné.Né jen,že lékař vynadá,ale hlavně si člověk škodí sám sobě.
Rozepisovat se do podrobna nemá smysl na to mi byla doporučena kniha "Jak si léčit a kontrolovat cukrovku"!!!
Spíše mi zaujalo doporučení dietní sestry a to třeba,že dlůležité jsou i tuky nejvíce se doporučuje slunečnicový olej na vaření a slunečnicový olej panenský na saláty.
Dále na pečivo/celozrnné/ Flora pro aktiv - 1 lžička denně.
Vejce 3týdně a to 2 pouze vařená rozložená v týdnu po jednom a třetí vejce se počítá do pokrmů/pečivo atd./
Pak mne zaujalo,že nejlepší je kvalitní hovězí maso a to úprava jako Tatarák,ale pouze s opečeným chlebem na sucho.To mne potěšilo.Jinak maso 3x v týdnu asi 100g.
Zelenina salát,zelí,papriky atd.v jakémkoliv množství má velmi nízký glykemický index,takže se do denního režimu nepočítá.Kysané zelí je super snižuje hladinu cukru v krvi.
Doporučuje se cereální pečivo a i cereální mouka.Přílohy vycházejí nejlépe vařené brambory pak rýže natural,celozrnné těstoviny a tortily.
Horší je to s ovocem hrozny,hruška,jablíčka letní,peckovice,cukr.meloun Néé!
Jablka,citrusy,kiwi,ananas,vodní meloun,lesní a zahradní drobné ovoce ANO!
Pitný režim by měl být 2,5-3 litry denně.
Důležité je jakou dietu určí lékař označení jsou tři základní a to je označení po Evropě,takže pokud budete v zahraničí a řeknete jakou máte dietu,tak by Vám podle toho měli stravu připravit.
Označení je:
9/175g sacharidů - to znamená 6150kJ na den/energie/
9/225g sacharidů je 7400KJ
9/275 sacharidů je 9000KJ.
To je to důležité - počítat a snažit se nepřekročit.Jíst asi tak 6x denně a po menších porcích.
A poslední důležitá věc diabetik by se měl denně pohybovat,cvičit třeba i tančit,pohybem spaluje cukry.
Napsala jsem pár poznatků,třeba se to bude hodit!!!!
A ještě Vám posílám i Dia kuchařku,kde se dozvíte jak na to!!!Myslím,že i život diabetika může být nakonec pestrý a plnohodnotný,záleží jen na každém z nás.;-)

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek