Jdu na „kakajo“
28. 12. 2012 Historie a zajímavosti
"Krmte ty bestie!" Takhle stručně formulovala jedna starší anglická dáma svůj recept na spokojené manželství. Souhlasím s ní, i když nic se nemá přehánět.
Někdy vnímám vaření jako nutné zlo. Baví mě hlavně tehdy, když je dostatek času a mám možnost vyzkoušet třeba nějaký nový recept. Jinak si skvěle pochutnám i na krajíci chleba s máslem, jen když ho nemusím mazat já. Když se mi občas podaří kuchyni vyhnout, moc si to užívám. Zřejmě proto, že se mi to nestává tak často.
Legrace byla v tomto směru s mým bývalým manželem. Byl to umělec, kterého jsem navíc měla z druhé ruky, takže už byl rozmazlený od exmanželky, která skvěle vařila. Já se teprve učila a všechno bylo špatně. Navíc manžel pocházel z Děčína a já z Brna, takže moje zelí byl „plkanec“, protože v Čechách se ho dává jen malá kupička a knedlík v omáčce byl „nacucaná houba“, protože ten správný je přece tuhý a děrovaný. Moje maminka by řekla, že se „zdrcnul“. Když bylo jídlo hotové, vždycky mu z jeho pohledu něco chybělo nebo přebývalo.
Jednou u nás večeřel kamarád a já jsem zaslechla jak říká: „ Ty jsi ale vůl, vždyť to bylo skvělé. Musíš jenom chválit a chválit, jinak se ti na to vykašle.“ Měl pravdu, vykašlala.
Můj současný partner si nevymýšlí, ale máme jiný problém. Jí jen to, co zná. Vzhledem k tomu, že pochází z vesnice, kde se dříve vařilo úplně jinak než ve městě, tak toho moc není. Dělalo se u nich pár jídel pořád dokola. No jo, jenže to mě vůbec nebaví. Málokdy se v mém jídelníčku během dvou měsíců nějaké jídlo zopakuje. Docela mě zlobí, když můj muž nechce ochutnat z něčeho neznámého ani jediné sousto. Nepředstavujte si ale, že jde třeba o něco vyloženě exotického. Posledně to byly palačinky. Připadá mi skvělé, že se dají plnit vším možným, tak jsem do nich zamotala šunku, chřest, zapekla se sýrem a obložila rajčátky. No, narazila jsem. Palačinky se přece dělají pouze s marmeládou a to, co se v nich třese, je navíc hrozně podezřelé… Neochutná, ale nestěžuje si. Jde a vezme si rohlíky a „kakajo“. Třeba tři dny po sobě. Když jsme v restauraci, tak si téměř stoprocentně objedná smažený řízek a vařené brambory, pro jistotu.
Ani jeden z nich sám nevařil, ale zdá se, že nějaká změna se teď přece jen rýsuje. Když bylo mé dceři asi dvanáct let, tak si taky začala u jídla vymýšlet. Mě už to přestalo bavit, tak jsem nakázala, že bude každou sobotu vařit sama. Přes týden si najde nějaký recept, já nakoupím a může se snažit. Dařilo se jí, takže byla po každém svém výkonu hrozně moc chválena a to vyvolalo krásnou reakci. Můj muž chtěl být také chválen. Řekl si, že když to zvládne malá holka, tak on určitě taky a jednoho dne nám oznámil, že bude v sobotu vařit on. Dopadlo to skvěle, byl patřičně pochválen a od té doby už několikrát. Dokonce se pouští i do experimentů a já občas provokuji, že asi půjdu na „kakajo“.
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře (9)
Je pěkně napsaný,takže se dobře četl
Já mám doma manžela,co nevaří(jen občas má záchvat nového tvoření a to pak stojí zato
Pěkný Nový rok a hodně zdravíčka.
Ale jinak, co se týká vaření, tak tím, že pořád kouká na televizi a také na pořady o vaření, tak se mu občas něco zalíbí a zkouší to uvařit. Nevaří často, ale v žádném případě nemám strach, že by mi tu umřel hlady, kdybych nebyla doma delší dobu