Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Odkud se vzal císařský trhanec? Nejlépe by to věděli František I. a jeho žena Sissi
Zdroj: Pixabay, RitaE, Pixabay license

Sladkostí na nervy není nikdy dost, těch originálních ještě méně. Mezi ně se řadí jedna, kterou najdete zejména na lístcích vídeňských kaváren. Jmenuje se Kaiserschmarrn a je to vlastně takový binec na talíři, kterému se u nás přezdívá císařský trhanec.

Legendy o císařově trhanci

Znáte to; přijde k vám vzácná návštěva, kterou chcete uctít a jste z toho tak nervózní, že pokazíte, co můžete. A přesně nějak takhle se podle webu Rakousko.cz dařilo jistému statkáři, u kterého se na cestě přes Alpy zastavil císař František Josef I. se svou manželkou Alžbětou Bavorskou, kterou budete znát spíš pod jménem Sissi. Legenda praví, že hospodář chtěl panovníka pohostit a rozhodl se, že připraví palačinky. Jenže když je vyráběl, byl tak nervózní, že to nějak popletl a palačinku na pánvi zamíchal. Aby zakryl ten trhanec, namazal ji švestkovým džemem a pořádně pocukroval. Dopadlo to tak, že císař byl z jídla doslova nadšený. Existuje ještě jedna verze tohoto příběhu, která říká, že statkářova žena byla mizerná kuchařka, takže při převracení palačinku zničila a nezbylo jí, než všechno nějak zamaskovat.

Ke Kaiserschmarrnu se váže ještě jedna bajka. Císařovna Sissi je dodnes známá svou posedlostí po štíhlém pasu, a tak nařídila královskému kuchaři, aby pro ni připravoval pouze lehké dezerty. S výsledky však nebyla nikdy spokojená a nechtěla nic z toho jíst. Jednou se císař František měl rozzlobit a zařvat: „Tak se podívejme, jaký nepořádek – schmarren – náš kuchař zase připravil!“ K jeho překvapení byl ale moučník přesně podle jeho představ, a dokonce se stal jedním z jeho nejoblíbenějších. Tím by se vlastně vysvětlil i název sladkého pokrmu. Jiné historické zdroje uvádějí ještě poslední story; František I. měl údajně ze všech sladkostí nejraději palačinky. Když je kuchař zkazil, podávaly se jako Kaiserschmarrn, protože zkaženou palačinku jste prostě císaři naservírovat nemohli.

Rakousko-uherské dědictví

Pokud se máme vrátit na začátek císařského trhance, představme si silnou palačinku nakrájenou na kousky, posypanou moučkovým cukrem a přelitou švestkovým žahourem či podávanou se švestkovým kompotem. Jelikož je náš svět komplikovaný a stejně jako neexistuje jedna verze příběhu vzniku tohoto jedinečného jídla, je i více verzí, jak ho připravit, můžete se potkat i s rozinkovým trhancem či trhancem podávaným se sezónním ovocem. Ať už na něj přidáte, co chcete, stoprocentně jej chuťově oceníte. U tého pochoutky zkrátka platí, že v nedokonalosti je krása.

Témata: císařský trhanec, císař František I., císařovna Sissi, sladká jídla, historie, palačinky

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Den francouzské omáčky

Den francouzské omáčky

Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více