Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

duben
30

Den rozinek


Den rozinek
Zdroj: Pixabay

Národní den

Rozinky jsou sušené bobule vinné révy. Mnoho lidí je zobe přímo z ruky do pusy, mají ale také všestranné využití při pečení, zejména při přípravě sladkých jídel a moučníků. Jejich den v kalendáři najdeme každoročně 30. dubna.

Na výběr je z většího množství druhů rozinek, liší se dle původu a odrůdy vinné révy, též záleží na dalším způsobu zpracování a sušení. Setkat se můžeme s těmito druhy: korintky (drobné tmavé rozinky bez peciček sušené na slunci), cibéby (bobule hroznu vinné révy napadená ušlechtilou plísní), smyrenské rozinky (vyznačují větší velikostí a přirozeně světlejší barvou) a další. Rozinky obsahují celou řadu antioxidantů. 

Jak využít rozinky v kuchyni

Rozinky nebo též také hrozinky najdou uplatnění zvláště při pečení, kdy se používají jako alternativní sladidlo. Hodí se třeba do buchet, moučníků či pečiva. Oblíbené jsou rozinky naložené v rumu. Rozinky vložíme do sklenice, zalijeme rumem, uzavřeme a necháme pár hodin stát, ideálně v lednici. Můžeme jimi vylepšit chuť šišek. Rozinky se dávají také do vánoček, v těch se s nimi potkáváme snad nejčastěji. Do těsta je přidáváme během posledního převálení, podívat se můžete na názorné video.

Rozinky obsahují velké množství cukru. Ten časem začne krystalizovat a rozinky kvůli tomu ztvrdnou. Chceme-li, aby byly opět krásně měkké, musíme je před použitím spařit

Kdo by neměl promeškat Den rozinek?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více