Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
21

Den perníku


Den perníku
Zdroj: Pixabay

Národní den

Den perníku najdeme v kalendáři 21. listopadu. V současné době si většina lidí perník spojuje s Vánocemi, které si bez perníčků neumí představit. Perník však původně nevznikl vůbec jako vánoční sladkost. Jeho historie sahá až do dob, kdy v Egyptě vládli faraonové.

Ve starověku se ovšem nejednalo o perník v dnešním slova smyslu. Šlo o jednoduchou směs mouky, vody a medu, která se upekla. První zmínka o perníku na našem území pochází z roku 1335, kdy se o něm zmínil kronikář, který popisoval turnovské posvícení. Tehdy se ještě do perníku přidával pepř. Ten z receptu na perník zmizel až později.

Perník sloužil i k výzdobě

V minulosti se nejednalo jen o oblíbenou sladkost. Perník se také používal k výzdobě obydlí o svátcích. A to nejenom o Vánocích, ale třeba i ve svatební den. Dodržovala se také tradice, že se po narození dcery zadělalo perníkové těsto, které se peklo až o mnoho let později, právě na její svatební den.

Dnes je perník hlavně svátečním pohoštěním pro chvíle pohody u vánočního stromečku, ale také upomínkovým dárkem z výletu nebo pouťovým ujištěním o lásce k milované osobě.

Receptů na perník naleznete na našem webu velké množství. Můžete zkusit třeba nadýchaný hrnečkový perník. Příprava této buchty je velmi jednoduchá a rychlá. Vhod přijde možnost připravit jej osvědčenou hrnkovou metodou, při níž nepotřebujeme vůbec váhu. Jde o oblíbený recept našich babiček, které jej rády potíraly marmeládou či polévaly čokoládou.

Kdo by neměl promeškat Den perníku?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie