Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
23

Den kešu


Den kešu

Národní den

Nejčastěji si je pravděpodobně kupujete slané a opražené a chroupáte je na rodinných oslavách či u televize. K mání jsou však i v neslané verzi, což je v kuchyni skvělá ingredience. Nahradí mouku v koláčích a dá se z nich udělat i výborná majonéza.

Kešu, které svým tvarem připomínají ledvinu, bývají vegany jako alternativa různých mléčných výrobků, lze z nich připravit i mouku. I když je všichni známe pod označením kešu oříšky, nejedná se o oříšky v pravém slova smyslu. Pocházejí totiž ze stromu, který se nazývá ledvinovník západní, jehož plody jsou označované jako „kešu jablka“, neboť jsou podobná jablkům a hruškám.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kešu

Kešu ořechy patří do zdravého jídelníčku. Jsou skvělým doplňkem stravy, protože organismu dodávají řadu vitamínů, minerálních látek, bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Obsahují významný podíl hořčíku. Tyto ořechy sklízíme z tropického stromu, který se jmenuje ledvinovník západní. Jeho nažky jsou výše popsané kešu ořechy.

Kešu se hodí na přípravu mouky, másla i majonézy

Mají vysoké obsah minerálních látek a jsou také výtečným zdrojem vlákniny, thiaminu, kyseliny pantotenové a vitaminu K. A především nejsou tak tučné jako jiné druhy ořechů. Díky jejich chuti a krémové konzistenci je dobré je používat je místo živočišných produktů na výrobu krémů. Stačí je namočit, kešu pak změknou a zesládnou. Pak je rozmixujete a získáte hladkou a jemnou hmotu. Tu pak lze upravovat a používat do dezertů či omáček místo smetany.

Můžete je také rozmixovat na mouku, kterou můžete použít namísto mandlové mouky.  Jde o skvělou alternativu té pšeničné. Domácí kešu mouka je snadná na přípravu, protože syrové kešu nemají slupku jako mandle. Z pražených a syrových kešu oříšků se vyrábí také ořechové máslo, kterým můžete nahradit to arašídové. Navíc můžete z kešu také připravit zdravější alternativu klasické majonézy.

Kešu ořechy původně pocházejí z Jižní Ameriky a v 16. století je z Brazílie začali vyvážet Portugalci. Mezi dnešní největší producenty kešu patří Indie, Mosambik, Vietnam a Nigérie.

Kdo by neměl promeškat Den kešu?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie