Prvorepubliková Praha byla rájem kaváren. Do Slavie chodili vlastenci, do Louvru smetánka
28. 1. 2021 Historie a zajímavosti
Nový seriál České televize Zločiny Velké Prahy zavádí diváky do začáku 20. let 20. století. Období první republiky máme zafixované jako éru elegance a noblesy - a minimálně v Praze to tak určitě bylo. Centrum hlavního města země patřilo kavárnám a luxusním restauracím, v nichž se scházeli bohatí obchodníci, umělci i vlastenci.
Čapkové ve Slavii
První republika byla doba protknutá optimismem a svobodou a my ji dnes vidíme jako éru krásných dam a uhlazených gantlemanů. Nový seriál České televize Zločiny velké Prahy zavádí diváky do roku 1922, kdy se české hlavní město rozrostlo tím, že bylo k centru připojeno 38 okrajových obcí v jeho nejbližším okolí - třeba Břevnov nebo Dejvice, ale také dělnický Žižkov či Nusle. A zatímco v srdci stověžaté matičky mohl člověk opravdu potkat elegantní páry užívající si odpolední kávu a dortík v některé z vyhlášených kaváren, případně slavnostní oběd v nóbl hotelové restauraci, v těch méně bohatých částech lidé často strádali. Rozdíly mezi chudými a movitými byly i v té zlaté době obrovské. Jedním z běžných jídel "obyčejných" občanů byly například omaštěné nudle s mákem nebo něčím jiným, co měla hospodyňka zrovna po ruce...
Mohlo by vás zajímat
Dnes ale zavzpomínejme na ony zářivé prostory luxusních restaurací, z nichž mnohé hostily nejen bohaté obchodníky a smetánku, ale také řadu významných umělců. Některé přežily do dnešních dní a stále platí za výjimečná místa - třeba proslulá kavárna Slavia naproti Národnímu divadlu. Ta byla otevřena dokonce už v roce 1884 v paláci postaveném hrabětem Leopoldem Lažanským. A protože na nábřeží proudilo čím dál více zvědavců - to kvůli položení základního kamene ND - rozhodl se hrabě v přízemí stavby otevřít kavárnu. Název Slavia okolnostem vzniku podniku rovněž odpovídá; odkazuje totiž na národní hrdost Slovanů.
A ostatně, Slavia se postupně stala jakýmsi útočištěm pro nadšené vlastence i umělce. Chodil sem třeba Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, bratři Čapkové i novinář Karel Teige. Za první republiky se pak interiér kavárny proměnil v módním stylu art deco. Na začátku první republiky se oblibě těšilo také Grand Café Orient fungující v prvním patře kubistického Domu U Černé Matky Boží v Celetné ulici. To ale bylo na začátku 20. let zrušeno a vnitřek domu byl kompletně využit pro vznik kancelářských prostor. Dnes je stavba památkou a opět v ní funguje kavárna, která ctí svůj původní předobraz. Nová verze originálního podniku ale byla otevřena až roku 2005.
Mohlo by vás zajímat
Kafkova Evropa
Nedaleko Slavie dodnes funguje jiná kavárna, která vznikla začátkem 20. století, a sice Café Louvre. Součástí kavárny otevřené roku už 1902 byly i herny a kulečníkový sál, klubovny pro exkluzivní hosty, specializovaná vinárna s moravskými víny a Tokajský sklep. Zdejší specialitou byla pařížská káva "Louvre" vařená ze zrn z vyhlášené pražírny Aloise Pelze sídlící v Platýzu, který je od kavárny, co by kamenem dohodil. Roku 1917 provoz podniku převzal zkušený kavárník Jan Náprstek a udělal z Louvru populární místo, které se největší slávy dočkalo právě v meziválečném období. Pražská smetánka chodila hlavně sem.
Mohlo by vás zajímat
Prvorepubliková Praha měla ještě jedno speciální místo, které tak trochu proslavil i Franz Kafka. Většina Kafkova předčasně ukončeného života byla spjata s Prahou, a tak není divu, že svoje jediné autorské čtení uspořádal právě zde. Bylo to roku 1912 v restauraci secesního hotelu U Arcivévody Štěpána na Václavském náměstí. Že vám to nic neříká? Toto místo si totiž získalo pověst luxusního podniku právě až za první republiky, když jej v roce 1924 koupil restauratér Karel Šroubek a podle sebe místo přejmenoval na Hotel Šroubek. Stále nic? Už vás nebudeme trápit - řeč není o ničem jiném než o Grand hotelu Evropa, jak bylo místo přejmenováno v 50. letech a je tak známé do dnešních dní.
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Tradiční česká kuchyně: Udělejte si domácí nudle s mákem jako za první republiky!
Jak vypadaly středověké krčmy? Ve slavné Jedové chýši hosté míchali utrejchy přímo u stolu
Zelný salát podle ČSN: Klasický hospodský salát bude mít tu správnou chuť jako před lety díky jednomu triku