Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Když je opečený chleba národním pokladem: Bruschetta je nejoblíbenější topinka v Itálii
Zdroj: Pixabay, Carlos Carlos Alberto, Pixabay license

Ty nejjednodušší věci v sobě často skrývají něco nečekaného, jedinečného. A přesně tohle platí i pro bruschettu, italskou topinku, v níž se spolu stoupí zástupci nejtypičtějších ingrediencí středomořské kuchyně.

Topinka s přezdívkami

Slovo bruschetta pravděpodobně pochází ze slova brusca, což je kartáč na čištění koní. Někteří lidé ale tento název odvozují od slovesa bruciare, neboli spálit. Skutečný původ bruschetty se ztrácí v mlze času. Vlastně se dá říci, že neexistují žádné zcela konkrétní informace o tom, kdo tuhle lahodnou topinku vyrobil jako první. Řada vědců tvrdí, že tento pokrm s největší pravděpodobností pochází z Toskánska, Lazia a možná i Umbrie. Je možné, že první předchůdkyni bruschetty si připravil nějaký zemědělec už v dobách starého Říma, který si při výrobě olivového oleje opékal chléb a zkrátka ho napadlo otestovat jím vylisovaný olej. Koneckonců, olej je při přípravě bruschetty nezbytný. A jak šel čas, někdo další přidal česnek, později rajčata a první bruschetta byla na světě.

Je to vlastně stejné jako u nás, kdy řada jídel má i své krajové pojmenování. V různých italských regionech se tak nemusíte setkat jenom s bruschettou, ale třeba v Toskánsku je to také fettunta, což znamená krajíc obyčejného chleba, nesoleného, zato naolejovaného, s přídavkem rajčat, bazalky či jiných příchutí. V Piemotu se přezdívka odvozuje od oslů, soma d'aj. V Kalábrii pak na talíř dostanete fedda ruscia, což znamená opečený plátek.

V jednoduchosti je krása

Jednoduchost v kuchyni vždycky zvítězí a bruschetta představuje jeden z těch jednoduchých pokrmů, které jsou současně bohaté na chuť i autentičnost. Tak trochu chudý, ale přitom lahodný pokrm je v italských restauracích doslova nezbytnost. Postupem času byl tento předkrm obohacen díky představivosti každého, kdo si jej chtěl upravit dle vlastních chuťových preferencí. Můžete se tak setkat s bruschettou, na které jsou olivy, tuňák nebo dokonce ančovičky. Někteří lidé jdou ale ještě dál, a tak se na obyčejném plátku chleba objevují třeba i pečené broskve s balzamikovým octem.

Jak na ni?

V první řadě je třeba říci, že bruschetta z bochníku Šumavy bude vždycky jenom topinka. Chléb by měl být totiž správně bílý. Z něj nakrájíte plátky; pozor na to, aby nebyly příliš tenké. Musí „unést“ olivový olej i oblohu. Typická jsou rajčata, která se krájí na drobné kostičky. Předtím byste z nich ale měli odstranit semínka a vodnatou dužninu, která by jinak chleba rozmáčela. Nezbytný je česnek. Pokud máte kvalitní a netrápí vás žlučník, klidně ho přidejte nasekaný na drobno k rajčatové směsi, anebo jím potřete chléb opečený na sucho. Olivový olej buď vetřete do chleba, anebo jím lehce zastříknete připravená rajčata. Na ozdobu a samozřejmě i k dotažení chuti se hodí bazalka.

Témata: bruschetta, předkrm, olivový olej, italská kuchyně, rajče, topinky

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Espuma

Espuma

Slovo espuma lze zjednodušeně přeložit jako pěna. Je podobná známé mouse pěně, využívá však méně vejce a smetanu. Často s ní pracuje studená a… Číst více

Mezinárodní den Rosé

Mezinárodní den Rosé

Kromě Mezinárodního dne Rosé máme také Národní den Rosé, pro který je vyhrazena každoročně druhá červnová sobota. Není třeba upřednostňovat žádný z… Číst více

Mezinárodní den vaření

Mezinárodní den vaření

Den vaření má hlavní účel inspirovat a povzbudit každého z nás k objevování něčeho nového. Zkusit nový recept, či novou kuchařskou techniku a… Číst více

Naše edice

Zvýhodněné balíčky

Koupit

Marie