Je-li v srpnu chladno, bývá ve sklepě hladno aneb Srpnové pranostiky našich předků předpovídaly, jaký bude podzim i zima
8. 8. 2023 Zahrada
Pranostiky využívali naši předci k předpovědi počasí a také k plánování všeho možného, co se hospodaření týká. A co pranostiky říkají na současný chladný průběh léta? Obecná pranostika o srpnu říká: Srpen má nejkrásnější počasí v roce! Letos to tak zatím nevypadá, tak si alespoň připomeňme, čím se řídili naši předkové v srpnu dříve.
Srpnové pranostiky
Srpen je měsícem, kdy dozrávají plody práce z předchozích měsíců. Úrodu na zahradě postupně sklízíme, je plno práce na polích a vrcholí žně i v sadech čeká ovoce na sklizeň.
Ostatně i název měsíc srpen získal po nástroji, který byl typický období žní, srpu. Lidi od nepaměti zajímalo, jaké bude počasí a jaká se dá očekávat sklizeň, neboť na sklizni závisí celé další živobytí.
Obecně platí, že známější a obecněji pojaté pranostiky dosahují větší úspěšnosti (např. Medardova kápě – opravdu v tu dobu je potvrzené období s větším množstvím srážek).
Mohlo by vás zajímat
Kolik bude medu a jaké bude letošní víno
Včelaře a milovníky medu možná současný deštivý charakter počasí potěší. A nejenom včelaře, ale možná i vinaři nepřijdou zkrátka, aspoň podle pranostiky, která říká: Udělá-li se v srpnu deštivě, prší med a dobré víno.
Jen možná s deštěm i kolem poloviny měsíce bychom už byli nervózní všichni. Alespoň o svátku svaté Marie (15. 8.) – kde se praví: Pakli o Nanebevzetí Panny Marie prší, tak padesát dní mokrých k očekávání máme.
Hodně pranostik je spojováno se svátkem sv. Vavřince, který připadá na 10. srpna. Kolem tohoto data je pomalu sklizeň obilí ukončená a pozornost se přesouvá na další plodiny – brambory či řepu: Svatý Vavřinec odnáší srp a zapřahá pluh.
Po tomto svátku už také nebyla očekávána velká vedra – Vavřinec tepla nepřidá, Bartoloměj ubere. Což potvrzuje i další svatý, připadající na 14. srpen: Po svatém Smilu slunce ztrácí již svou sílu. A následuje hned Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.) – Na Nanebevzetí léto odletí nebo Na Marii Nebevstoupení, prvních vlaštoviček loučení.
Vinaři mají také přímo své milníky stanovené pranostikami: Je-li v srpnu chladno, bývá ve sklepě hladno, nebo taky třeba V srpnu slunce parné ovoci a vínu zdárné. A pro pěstitele ovoce a vinaře je dobré stabilní počasí a k tomu se váže: Krásně-li o Bartoloměji, vinaři se smějí.
Mohlo by vás zajímat
Loučení s létem
Od Bartoloměje (24. 8.) se už překlápí léto v podzim - Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje. A s koncem srpna už se opravdu i v pranostikách pojí konec teplých dní. Na 29. 8. připadá stětí Jana Křtitele. A na Jana stětí – vlaštovky od nás letí či Stětí svatého Jana – přestávají již parna. A pokud je konec srpna deštivý přináší to zkázu na úrodu ořechů: Prší-li na den stětí svatého Jana Křtitele, zkazí se ořechy.
A teď trochu předpovědi
Zdroje informací:
Metecentrum.cz: Pranostiky
Český svaz včelařů: Pranostiky a činnosti včelaře v průběhu roku
Pravopiscesky.cz: Pranostiky na srpen
Pranostik: Srpen
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
„Na svatého Vavřince čtyři řepy do hrnce,“ říká jedna ze srpnových pranostik. Znáte ty další?
Na svatého Jana otevírá se létu brána. Přichází magická svatojánská noc, kdy hoří ohně a sbírají se „zázračné“ byliny
Jaké ovoce sklízíme v srpnu? Vybrali jsme pro vás 16 oblíbených druhů do velkého přehledu
Přečtěte si Zobrazit více
Líska je nejen krásná, ale i užitečná dřevina. První rok je nutné ji hodně zalévat, oříšků se poprvé dočkáme za tři roky
Pěstování brambor v českých zemích: Připomeňte si s námi, co to je plečkování a k čemu sloužil rozbíječ nebo čert
Sezona v srpnu: Čas dožínek se nese i ve znamení sklizně paprik, sladkých ostružin nebo letních jablíček. Co ještě nabízí příroda?