Léčivka - články, postupy a rady
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Zázvor lékařský pochází z Číny nebo z Indie. Je to rostlina z čeledi zázvorovitých, jako koření se používá oddenek, který je vlastně všelék. Pikantní chuť dává zázvoru gingerol, je zdrojem vitaminů a minerálních látek. Pomáhá při zažívacích potížích, při problémech s ledvinami, tiší bolesti v krku a umí vyřešit mnoho dalších zdravotních problémů. Oblíbený je zázvorový čaj. Koupit, nebo doma udělat, lze zázvor sušený kandovaný. Velké využití má zázvor v kuchyni, zejména v asijské. Hodí se pod maso a do omáček. Nechybí ani ve vánočním cukroví, ve voňavých zázvorkách.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Yzop lékařský se od starověku používá jako léčivá rostlina a koření. Volně roste v zemích kolem Středozemního moře, ale pěstuje se i u nás. Má diuretické účinky, je účinný proti zánětům a nadýmání. V gastronomii se používá k ochucení mletého masa, protože má lehce nahořklou chuť a příjemnou vůni. Také je vhodný k zelenině, omáčkám a zvěřině.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pampeliška lékařská je pro zahradníky nepříjemný plevel, pro nemocné lidi cennou léčivkou. Má pozitivní vliv na trávení, játra, dnu, poruchu metabolismu a mnoho dalších zdravotních problémů. Jarní listy, které nejsou tolik hořké, používáme na salát, z květů vaříme pampeliškový med. Přímo konzumovat můžeme i kořen, ale častěji se z něj vaří čaj.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kukuřice setá se od pradávna používá zejména jako potravina. V lidovém léčitelství je užitečná jako léčivka, využívaná je i v kosmetice a v gastronomii. Ze Severní Ameriky se rozšířila do celého světa. Některé druhy se pěstují jako krmivo. Kukuřice sladká má široké využití ve formě polévek, salátů, do těstovin a jako příloha k masům. Připravuje se z ní kukuřičná mouka, popcorn a kukuřičné lupínky.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chmel je na našem území pěstován již od 1. století. O rozvoj chmelnic se nejvíce zasloužil Karel IV. Chmel je nezbytnou surovinou při vaření piva. Chmelové šištice obsahují hořčinu lupulin, která dává pivu charakteristickou chuť, ale uplatní se i v čaji na uklidnění nebo koupeli. Český chmel je stejně vyhlášený jako české pivo. Mladé výhonky chmele se používají jako zelenina, jsou nejen chutné, ale i zdravé a obsahují hodně vitaminů skupiny B i minerálních látek.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více