Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak udělat domácí jíšku a vyhnout se chybám při její přípravě. Potřebujeme na ni kvalitní tuk. Pro pozdější využití ji snadno zmrazíme
Zdroj: Toprecepty.cz

Domácí jíška má pro nás výhodu kontroly kvality vložených surovin. V kupované jíšce je většinou palmový tuk, kterému se snažíme vyhýbat.

Použijeme raději máslo, sádlo, olej, lůj nebo slaninu. Mouku používáme hladkou, ale nemusí být jen pšeničná. Zkuste i jiné obiloviny. Tuk a mouku používáme obvykle v poměru 1:1. 

Jak postupujeme

  1. Tuk necháme pořádně rozehřát, vsypeme mouku a při střední teplotě mícháme. Na světlou jíšku stačí, když mouka začne žloutnout, na tmavou jíšku ji mícháme déle, ale nesmíme ji spálit, zhořkla by.
  2. Horkou jíšku zalijeme studenou tekutinou (voda, mléko, vývar) a dobře rozmícháme. Tím je připravena k použití.
  3. Pokud použijeme studenou jíšku (připravenou dříve), rozmícháme ji nejprve v horké vodě. 
  4. Skvělou vychytávkou je využití cedníku při vaření jíšky. Jíšku chvíli vaříme v cedníku a přes cedník ji po chvíli protlačíme do polévky nebo omáčky. Díky tomuto postupu nehrozí, že by vznikly hrudky.
  5. Jíšku v pokrmu důkladně provaříme (alespoň 20 minut).

Jak jíšku uchováme

Hotovou jíšku, ještě nezalitou tekutinou, můžeme po zchladnutí zmrazit na omezenou dobu, maximálně na půl roku (pak už by mohl tuk žluknout). Zmrazujeme ji v krabičkách nebo mikrotenových sáčcích. Zmrzlou jíšku necháme povolit a strouháme ji do horké tekutiny, aby se dobře rozpustila.

Podrobněji o jíšce a ostatních způsobech zahušťování jsme psali v jednom z minulých článků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky