Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Polévka

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Boršč

Boršč je druh polévky, která pochází z ruské a ukrajinské kuchyně. Později zdomácněla i v mnoha dalších zemích. Podobné polévky se vaří také v Polsku a Bulharsku. Pravý boršč se vyznačuje sytou červenou barvou díky použití červené řepy. V minulosti se používala řepa kvašená. Lehčí verze používá jen zeleninu a sádlo, bohatší boršč je doplněn klobásami či uzeným masem, vepřovým nebo hovězím jazykem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bouillabaisse

Bouillabaisse je francouzská polévka z místních ryb a mořských plodů. Musí obsahovat nejméně 3 druhy ryb, a nesmí v ní chybět koření. Podává se v horkých talířích, vyložených opečeným chlebem. Tato polévka nahradí i hlavní jídlo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bouilon

Bouilon je silný masový nebo zeleninový vývar, nejčastěji oba dohromady. Někdy se tak nazývají polévky, u nichž je vývar hlavní složkou. Kvalitní vývar se připraví pomalým vařením, kdy tekutina pouze jakoby "perlí". Do masového vývaru se přidávají i kosti ze žeber, morkové, skelety z drůbeže. Vkládají se do studené, méně osolené vody. Vývary či bujóny se vyrábějí i průmyslově - v pevném nebo gelovém provedení, mohou být různých druhů, např. slepičí nebo hovězí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Celestýnské nudle

Celestýnské nudle patří mezi tradiční rakouské zavářky do polévky a své příznivce si našly i v našich kuchyních. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Z mouky, mléka, vejce, soli a muškátového oříšku připravíme těstíčko, z něj na pánvi usmažíme omeletu, a tu nakrájenou na proužky vkládáme do polévky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Cibulačka

Cibulačka, původně francouzská polévka, je ve své podstatě velmi jednoduchá. Základem je hromada cibule a dobrý vývar, ale přípravě je třeba věnovat potřebný čas - cibuli nechat zkaramelizovat, zaprášit moukou a provařit. Podává se zapečená v troubě s toustem a dobrým sýrem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Červená řepa

Červená řepa je zelenina, která se těší čím dál větší oblibě. Někdy bývá řazena k superpotravinám. Její pigment brání kornatění tepen. Řepa má pozitivní vliv na činnost jater. Podporuje růst buněk a obnovuje jejich jádra. V kuchyni najde uplatnění syrová i vařená, a to především v salátech a pomazánkách. Najdeme ji též v boršči. Oblíbené jsou zeleninové nebo ovocné šťávy s přídavkem červené řepy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čočka jedlá

Čočka jedlá je jednoletá rostlina dlouhého dne. U nás se moc nepěstuje, dováží se k nám hlavně z Kanady. Jde o zdravou luštěninu, které se přikládá z hlediska stravování velký význam. Je ceněna především jako zdroj bílkovin a nestravitelné vlákniny. Používá se do polévek, jako příloha a do salátů. Je oblíbená zvláště mezi vegetariány. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čorba

Čorba  je známá a chutná polévka z Balkánu, vaří se z různých druhů masa a přidané zeleniny. Maso lze použít vepřové, skopové, telecí, jehněčí, drůbeží i rybí. Zelenina se přidává kořenová, dále rajčata a papriky, a nesmí chybět ani fazole. Hustá polévka se dochutí česnekem nebo bylinkami.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Demi-glace

Demi-glace je velmi silný hovězí, telecí nebo drůbeží vývar. Používají jej často profesionální kuchaři k zesílení masové chuti. Jedná se o velmi dlouze tažený vývar z kostí a zeleniny, zredukovaný na hustotu sirupu. Může se zamrazit. V domácích podmínkách lze využít tvořítka na led, vývar je potom kdykoli k dispozici.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Frankfurtská polévka

Tato polévka nepochází z Frankfurtu, ale název dostala podle frankfurtských párků, které se do ní přidávají. Jedná se o polévku svačinovou, která se nachází v mnoha bufetech. Vaří se z dobré cibulové jíšky, nejlépe připravené na sádle. Přidává se paprika, brambory, česnek, a nakonec osmažené plátky párků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Gazpacho

Gazpacho, španělská zeleninová polévka, pochází z Andalusie. Podává se studená, nejlépe vychlazená. Snad každá jižanská rodina na ni má svůj recept, ale základ zůstává stejný - zelenina, nejlépe z vlastní zahrádky, a nesmí chybět dobře vyzrálá rajčata. Veškerá syrová zelenina se rozmixuje a dochutí, podává se ze skleněné mísy s opečenými krutony.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hrášek

Hrášek je nezralý plod v lusku hrachu. Není to luštěnina, ale řadí se mezi zeleninu. Známe chutné sladké kuličky, které vylupujeme z lusků. Z hrášku připravíme lahodnou polévku, přidáváme jej do omelet, je chutnou přílohou k masu, hodí se do rizota, a osvěží i bramborovou kaši. K dipozici je celý rok, prodává se mražený.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kapustnice

Kapustnice (kapustnica) je tradiční slovenská hustá polévka z kyselého zelí, podle kterého dostala jméno (slov. kapusta je česky zelí). Recepty se liší podle regionu i příležitostí, pro kterou se polévka vaří. Ve sváteční vánoční kapustnici je kromě zelí také uzené maso, klobása a někde i sušené houby.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Minestrone

Minestrone pochází z Itálie,  jedná se o hustou zeleninovou polévu, která obsahuje cibuli, rajčata, fazole, mrkev, celer, ale i další zeleninu. Klasický recept není dán, zkrátka se použije a uvaří zelenina, která je v daném období k dispozici, někdy se doplní o těstoviny nebo rýži. Většinou se jedná o vegetariánské jídlo, ale někdy se do této polévky může přidat i maso.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mléčná polévka

Mléčná polévka - jedná se o zcela obyčejnou a jednoduchou polévku, kdy se svaří osolené mléko, přidá se do něj kousek másla nebo jiného tuku a zavaří se do ní buď nudle nebo strouhání z hrubé mouky.  Vaří se dokud nezměkne, nakonec se přidá nakrájená petrželka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nové koření

Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Jamajka), s kořennou až palčivou chutí, připomínající hřebíček, skořici, muškátový oříšek i pepř (někde je proto nazýván jamajským nebo hřebíčkovým pepřem). Použití nachází v omáčkách a polévkách, přidává se do uzenin, k zavařované zelenině, k nakládání nebo marinování masa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oukrop

Je staročeská česneková polévka a říká se jí "vyprošťovák". Čím více česneku, tím má větší říz. Přijdeme jí na chuť hlavně při nepříznivém počasí a v čase chřipkových epidemií, kdy viry útočí. Česnek podporuje obranyschopnost organismu. Ve vroucí vodě uvaříme brambory s kmínem, přidáme vajíčko, utřený česnek a jako vložku použijeme kostičky chleba, opečené na sádle. Zelená petrželka doplní potřebné vitamíny.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ovar

Ovar je tradiční pochoutkou při zabíjačce. Jsou to části méně kvalitního masa, které se vaří ve slané vodě, s přidáním koření a někdy kořenové zeleniny. Vaří se nejčastěji z hlavy, jazyku, plece, laloku, kolena. Podává se horký, s hořčicí, křenem a dobrým chlebem. Dalším produktem po vaření je i oblíbená ovarová polévka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ramen

Ramen je polévka založená na vývaru a nudlích. Vývar může být z jakéhokoliv masa nebo vegetariánský. Jsou známé dva druhy ramenu - udon a soba, podle druhu použitých nudlí. Ramen bývá doplněn masem, čajovým vejcem, houbami, mořskými řasami. Díky těmto surovinám se jedná o zdravý pokrm.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ucha

Ucha je tradiční rybí polévka pocházející z Ruska. Připravuje se z mnoha druhů lososovitých nebo treskovitých ryb,přidává se do ní kořenová zelenina, brambory, koření. Existují tři základní druhy této polévky. Bílá se připravuje z dravých ryb, černá z kaprovitých a červená z lososa a jesetera. Od naší rybí polévky se liší tím, že se nezasmažuje a je pouze čirá.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zelňačka

Polévka je grunt a poctivá zelňačka k němu určitě patří. Zelí je plné vitamínů a pokud je ještě domácí, tak touto polévkou prospějeme svému zdraví. Tato polévka ze zelí, brambor, smetany a dobré klobásky nás zasytí i zahřeje, nejlépe chutná rozleželá druhý den.

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům