Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zdroj: Archiv Michala Dlouhého, použito se svolením
Zdroj: Archiv Michala Dlouhého, použito se svolením

Prvorepublikoví strážci zákona se snažili chránit bezpečí lidí ve svém rajonu, jak jen to šlo. A o četnické jistoty, alespoň v kuchyni a jídelně, se zase staraly kuchařky, které to často neměly jednoduché. Připravit jídlo pro několik hladových chlapů z dobrých, ale co nejlevnějších surovin, bylo občas nad lidské síly. A tak mohlo dojít i ke kuriózním situacím, jako třeba v roce 1930 v Brodku u Přerova...

Kradené slepice na talíři četníků

Na jídelníčku četnické stanice v Brodku se u Přerova se v roce 1930 začala podivně často objevovat jídla ze slepice. Osazenstvo kasáren si toho samozřejmě všimlo, ale spokojilo se s vysvětlením, že jsou slepice zrovna levné a každý ušetřený halíř se hodí. Zanedlouho se ale situace opakovala, a to už se začalo všechno spojovat dohromady. Z nedaleké vesnice Císařov totiž přišlo hlášení, že tam bylo nedávno ukradeno 16 slepic, a to bylo v souvislosti s náhlým snížením jejich ceny víc než podezřelé. Brzy se proto četníci potkali s místním kovářským pomocníkem Horákem, s nímž měli z minulosti už své zkušenosti. Neminuli…

Jak četníci zjistili, skončilo v Horákových nenechavých rukou nejen více než sto kilo kradené mouky, ale také hledané slepice, které potom prodal místnímu obchodníkovi a ten je pod obvyklou cenou prodával zase dál. A právě tak se dostaly i k hospodyni a kuchařce v četnických kasárnách v Brodku. Strážci zákona tedy, ač nevědomky, hodovali na kradených slepicích. A co jim z nich kuchařka tehdy připravila?

Posilující slepičí polévka za pár korun

Na silnou slepičí polévku stačí jedna starší slepice, kořenová zelenina, sůl, máslová jíška, muškátový květ, petržel a samozřejmě také domácí nudle. Vykuchanou slepici je potřeba opařit a důkladně proprat. Po rozčtvrcení se slepice uvaří, ale neměli bychom spěchat: 2 - 3 hodiny v hrnci by měla slepice určitě pobýt. Uvařené maso obereme a odložíme, do polévky rozkrájíme vnitřnosti, polévku zahustíme máslovou jíškou, dochutíme kořením a zavaříme do ní nudle.

Slepice na paprice

Maso, které jsme ze slepice obrali, pak poslouží jako hlavní chod. Bude stačit navíc trochu másla, cibule, hrnek kyselé smetany, paprika, sůl a hladká mouka na zahuštění. Na zpěněnou cibulku dáme papriku. Maso podusíme asi čtvrt hodiny a pak vše podlijeme vodou. Po chvíli vše zahustíme moukou rozmíchanou ve smetaně a povaříme. Na talíř pak dáme obrané maso a zalijeme ho omáčkou.

A co k tomu? Třeba noky! Na přípravu noků budeme potřebovat 40 gramů másla, 2 vejce, 125 ml mléka, 260 gramů hrubé mouky a sůl. Pak už stačí jen utřít máslo se solí, přidat vejce, mléko a mouku. Z hmoty vykrájíme lžící noky, které budou po 10 minutách ve vroucí vodě hotové.

Zpracováno s využitím Četnické kuchařky autora Michala Dlouhého.

Témata: Zločiny Velké Prahy, první republika, prvorepubliková kuchyně, historické kuchařky, slepice, kuřecí maso

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům