Jak se postarat na jaře o jahodníky? Potřebují okopat, přihnojit a zbavit se nejslabších článků, pak budou plodit jako o závod
Po zimě je důležité provést několik kroků, aby se vaše jahodníky dobře zregenerovaly a připravily se na další sezónu. V našem podnebném pásu se daří přibližně dvaceti druhům jahodníků, které se dají pěstovat na záhonech, v truhlících za oknem nebo v květináčích na balkoně. Jen dobře ošetřené vám přinesou kvalitní úrodu.
Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost
Pokud jste jahodníky před zimou zakryli listím, větvemi či slámou, nyní je nejvyšší čas se zimní peřiny zbavit. Současně je dobré shrabat či ostříhat suché listy a odumřelé části rostlin, jen tak se sníží riziko výskytu škůdců. Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením.
Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod. K dostání jsou i hnojiva přímo určená pro pěstování jahod.
Článek z magazínu
Bohatá úroda jahod po celou sezónu
Jahodníky jsou velmi produktivní rostliny, avšak potřebují ke svému růstu dostatek místa. Odstraňte slabé nebo nemocné rostliny a prázdná místa můžete dosadit novými sazenicemi vaší oblíbené odrůdy.
Můžete také zkusit nakombinovat odrůdy tak, aby úroda byla rozložena do delšího časového období. Středně raná je odrůda jahodníku "Karmen", má velké, aromatické plody a daří se jí i ve vyšších nadmořských výškách. Ranou odrůdu "Polka“ můžete sklízet už v květnu.
Sáhnout můžete i po odrůdách stáleplodících, ty nám poskytnou úrodu v menším množství, ale zato až do podzimu. Jahodníky preferují půdu kyselejší, doporučuje se tedy promíchat zeminu s rašelinou. Odstup mezi sazenicemi by měl být zachován 30 – 40 cm a nezapomeňte na to, že srdíčko sazenice nesmíte zahrnout zeminou. Zejména nově vysazené sazenice je třeba pravidelně zalévat.
Kulinářské tipy a triky Ukázat další tipy
Zobání vždy po ruce
Přemýšlíte, co si letos vysadíte do truhlíků či dokonce do závěsných květináčů na balkoně? Určitě zvažte i jahodníky. Udělají velkou parádu a poskytnou zdravé zobání.
Osvědčená do nádob je převislá odrůda "Mara de Bois", či netradičně, růžově kvetoucí, převislý jahodník "Rosalie". Vyzkoušet, a nejen na terase, můžete i popínavé jahodníky "Mount Everest“, které vyšplhají do výšky 1,5 metru.
Jahodníkům dejte do nádoby dobře propustnou zeminu, která udržuje vlhkost, ale nezůstává příliš mokrá. Dá se použít směs zeminy pro kontejnerové rostliny smíchaná s perlitem pro zlepšení odvodnění. Dařit se jim bude nejlépe na sluníčku. A pozor, platí, že by jahodníky měly být na jednom stanovišti max. tři roky.
Zdroje informací:
Kniha Balkonové a přenosné rostliny, J.Mayer
Kniha Jahody, M.Harant, V. Zacha
Témata: jahody, jaro, zahrada, plody, okenní truhlíky
Sdílejte s přáteli
Recepty k tomuto článku
Články z magazínu
Přečtěte si Zobrazit více
Nejkřupavější krutony jsou ty ručně trhané. Máslo, česnek a voňavé bylinky udělají z obyčejného starého pečiva luxusní zážitek
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více

Pomazánka z pomalu pečeného bůčku
Přidáno před 1 hodinou

Vepřová krkovice z pomalého hrnce zavařená do zásoby
Přidáno před 16 hodinami

Hummus s mletým masem - izraelská Hamshuka
Přidáno před 22 hodinami

Květák s cizrnou, fazolkami, hráškem a kokosovým mlékem
Přidáno 29. 5. 2023 09:56

Guláš z hlívy ústřičné s rajčaty, žampióny a mandlemi.
Přidáno 29. 5. 2023 00:01

Vepřová pečeně s pikantní omáčkou
Přidáno 28. 5. 2023 11:21
Komentáře
Ke článku nejsou žádné komentáře.