Jak si doma snadno vypěstovat řeřichu: Na odličovacích tamponech získáte krásné výhonky již za týden
17. 4. 2025 Tipy a triky
Jaro a krásné slunné dny lákají k tomu, vypěstovat si něco na zahrádce. A když ji nemáte? Nevadí, jde to i na balkoně nebo parapetu na okně. Třeba taková řeřicha vyklíčí krásně už za pár dní.
Proč pěstovat a jíst řeřichu
Mezi nejsnazší bylinky na pěstování patří právě řeřicha, nepotřebuje ani zeminu a vyraší krásně na vatě či vatových odličovacích tamponech.
Řeřicha je navíc velmi užitečná rostlina. Obsahuje cenné vitaminy i stopové prvky, mimo jiné je velmi bohatým zdrojem vitaminů C, A a K a pyšnit se může také zdrojem omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin ve správném poměru.
To všechno ji činí perfektní pro jarní očistu těla. Konzumace vitaminu K napomáhá k posilování kostí, vitamin C je skvělý na podporu imunity a vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin podporuje zdraví srdce.
Mohlo by vás zajímat
Jak nesnáze pěstovat řeřichu
Semínka řeřichy seté pěstovat klasicky v substrátu, ale obejdete se i bez něj. Stačí vám jen vata nebo odličovací vatové tampony a jakákoliv nižší nádoba. Klidně miska pod květináč, nebo zapékací skleněná nádoba. V té lze semínka krásně pozorovat zvenku a když vyrostou, je to i dekorativní prvek interiéru.
Jak na to:
- Připravte si čistou nižší nádobu a vyložte ji čistou vatou nebo vatovými tampony (viz foto v galerii). Tento podklad lehce pokropte a rozesejte na něj semínka semena hustě, ale tak, aby nebyla přes sebe. Rostlinky potřebují prostor pro klíčení.
- Semínka lehce oroste vodou z rozprašovače nebo je trochu zalijte, ale pozor na přelití! Takto připravená semínka zakryjte (třeba látkovou utěrkou) a nechte je zhruba dva dny klíčit ve tmě, ale průběžně je kontrolujte a roste nebo zalévejte.
- Po dvou dnech odkryjte utěrku či poklop nádoby a vystavte semínka světlu a teplu, třeba na parapetu u okna. Denně je zalévejte, ale semínka nikdy nesmějí plavat ve vodě, a ani vata nemá být příliš mokrá.
- Zhruba za týden se můžete radovat ze vzrostlých zelených lístků. Ostříhejte je nůžkami a použijte na salát, na chleba s máslem, do pomazánek a podobně.
Mohlo by vás zajímat
Chyby při pěstování a jak jim předejít
Ačkoliv je řeřicha na pěstování snadná, i tak vás mohou potkat nezdary. Nejčastěji jde o plíseň anebo pomalý růst rostlin.
Plíseň na vatě u řeřichy
- Tento problém vzniká z přemokření. Často se tvoří ve vlhku a bez cirkulace vzduchu. Jak tomu předejít? Pamatujte, že semínkům stačí jen vlhká vata, ne přemokřená. Pokud vidíte, že je vata už hodně mokrá, nebo se na dně misky drží voda, můžete ji lehce slít a případně vatu jemně zmáčknout (pokud to jde) tak, aby zůstala jen vlhká, ne přemokřená.
- Místo vaty lze použít několik vrstev papírové utěrky nebo tenkou vrstvu hlíny, která lépe odvádí vlhkost.
- Případně je možné umístit vatu na mřížku nad misku. Pak bude vzduch lépe cirkulovat.
- Pokud na vatě uvidíte plíseň, všechno vyhoďte. I když semínka ostříháte nad úrovní plísně, spóry mohly proniknout výš a plísně mohou produkovat toxiny, které nejsou vidět. V takovém případě záchrana už není možná a je nutné začít znova.
Pomalý růst rostlin
- Pokud po týdnu na podkladu vyraší sotva pár lístečků, něco je špatně. Pravděpodobně jde buď o příliš suchý podklad (toto hrozí u papírové utěrky, která velmi rychle vysychá), anebo jste semínka vysázeli moc hustě a ony nemají prostor pro růst.
- Předejdete tomu zvolením vhodného podkladu - perfektní jsou vatové polštářky nebo vata - a také kontrolou při sázení - semínka zkrátka nesmějí být navrstvená na sobě nebo úplně u sebe.
Zdroje informací:
Healthline.com: 10 Benefits of Garden Cress and Garden Cress Seeds
Naše krásná zahrada: Jako řeřicha se označuje vícero rostlin. Kterou si v zimě vysít?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více