Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Příběh žvýkaček s klukem v sombreru: Směs na jejich výrobu se dovážela až z Nizozemska
Zdroj: Doronenko via Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0

V roce 2018 oslavily 50 let od počátku výroby v závodě Velim ležícím ve stejnojmenné obci. Oblíbené žvýkačky s klukem v sombreru byly hitem a v 80. letech 20. století se jich vyrobilo neuvěřitelných 800 až 900 tun ročně. Žvýkáte žvýkačky Pedro dodnes?

Kdo nežvýkal, jako by nebyl!

V období komunismu byly žvýkačky symbolem svobody. Do 60. let se do Československa dostávaly žvýkačky jen ze zahraničí a každý měl radost, když návštěva ze západu oblíbenou žvýkací gumu dovezla. To se však změnilo s příchodem chlapečka v sombreru – symbolu první tuzemské žvýkačky. Jak uvádí oficiální webovky značky Pedro, tyto cukrovinky začala v roce 1968 vyrábět čokoládovna v obci Velim, která leží nedaleko středočeského Kolína. Zanedlouho i přes svou specializaci vyráběl státní podnik daleko více žvýkaček než čokolád. A slušně tak prosperoval. Žvýkačky Pedro byly k dostání za korunu, balily se ručně do celofánu. Po koupi nových strojů z Itálie na žvýkačkách přibyly typické rýhy. Směs na výrobu žvýkaček se dovážela z Nizozemska.

Nedostatkové zboží

Zažvýkat si mohl ale jen málokdo. Hezkým vyobrazením vzácnosti žvýkaček je scéna z filmu Obecná škola Zdeňka Svěráka. Tam žák Eda Souček žvýkačku nechtěně přepolkne, vykucká a až posvátně vloží zpět do úst obalenou kamínky. Žvýkačky se často žvýkaly celý den a ti praví kamarádi si je půjčovali mezi sebou. Vrchol žvýkačkového průmyslu nastal v 80. letech minulého století. Velimský závod produkoval až 800 růžových obdelníčků značky Pedro denně. Sametová revoluce v roce 1989 přinesla nejen konec komunismu, ale i éru Pedro žvýkaček, které stále více válcovala obrovská konkurence z USA. Definitivně se výrobní linka ve Velimi zastavila v roce 1992. Později se ještě v menším množství Pedro vyrábělo v Liberci. Značku sice odkoupila společnost Nestlé, ta ale již do další výroby českých žvýkaček neinvestovala.

Chvíli se zdálo, že kluk v sombreru má útrum. Majitelé ochraných známek na žvýkací červené obdelníčky ale mezitím přemýšleli, jak kluka v sombreru vrátit zpět do českých obchodů. Práva na grafickou značku v roce 2009 vlastnila firma In Trading, která žvýkačky vyráběla v Číně a navíc pod odlišným názvem Pedrino. Tehdy ale už firma Candy Plus plánovala oživit českou výrobu i pod původním jménem. Žvýkačka v červeném obalu se tak v obchodech objevila znovu v roce 2011. Pedro navíc rozšířilo sortiment a nyní si můžete zakoupit Pedro pendreky, bonbony i kyselé pásky.

Pedro nebyl jedinou „žvejkou“

V Československu žvýkačky Pedro nebyly jedinou značkou, která šťastlivci dovolila spokojeně pomlaskávat. Pamětníci si jistě vybaví žvýkačky Bing, Zajda nebo Bajo, ke kterým byly přibalené sběratelské obrázky zvířat nebo postaviček z večerníčků. Žvýkačky Rekord se daly dokonce koupit s příchutí koly. Všechny byly velmi sladké; chuť sice vydržela jen pár kousnutí, ale zato se s jejich pomocí daly foukat ohromující bubliny. Dokonce existovala zdravotní žvýkačka Sevak, která byla vyvinuta ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek. Byli jste nachlazeni? Tak to spravila žvýkačka Sevak! Velmi oblíbené byly i žvýkačkové cigarety, tedy tyčinky žvýkací gumy zabalené do papírku se vzorem těchto nikotinových neřeští. Brzy však převládl názor, že taková žvýkačka nabádá děti a mladistvé ke kouření a během 90. let byly cigaretové žvýkačky staženy z trhu.

Témata: žvýkačky, komunismus, Pedro, retro, cukrovinky, historie, socialismus

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Demi sec

Demi sec je jemný polosuchý sekt se středně plnou květinovou vůní, obsahuje 33-50 g zbytkového cukru na 1 l. Může být také doux, který obsahuje 50 g… Číst více

Sekt

Sekt

Sekt neboli šumivé víno je označení oblíbeného alkoholického nápoje. Vyrábí se primárním nebo sekundárním kvašením vína nebo moštu, skladuje se v… Číst více