Chcete vyzkoušet výrobu domácího jogurtu, který je ekonomičtější, ekologičtější i zdravější, než ten kupovaný? Stačí vám k tomu jen dvě ingredience a trocha trpělivosti.
Proč se pustit do výroby jogurtu?
Domácí jogurt se skutečně vyplatí v případě, že máte děti, a jogurty jsou součástí každodenního jídelníčku. S vlastnoručně vyrobeným bílým jogurtem a čerstvým ovocem nebo domácí marmeládou máte k dispozici ihned spoustu neodolatelných příchutí, a co je velmi důležité, složení máte zcela pod kontrolou.
Věděli jste, že i kvalitní ochucený jogurt obsahuje přibližně 5 kostek cukru na 1 malé balení?
Vybavení potřebné na výrobu domácího jogurtu
- nerezový hrnec
- velký hrnec
- kuchyňský teploměr
- metličku
- menší sklenice se šroubovacím uzávěrem
Článek z magazínu
Kvalitní jogurty jsou právem řazeny mezi velmi zdravé potraviny, a to především díky vysokému obsahu bílkovin, vápníku, vitamínu D, probiotik, jogurtových kultur a dalších zdraví prospěšných látek.…
Výroba domácího jogurtu krok za krokem
1. Příprava nádobí
Ještě než se pustíte do výroby domácího jogurtu, postarejte se o to, aby veškeré použité kuchyňské náčiní bylo dokonale čisté. A to nejen sklenice, do kterých budete jogurt plnit, ale i metlička, lžičky atd. Vše tedy nejprve vyvařte min. 5 minut ve vroucí vodě a sklenice nechte vyschnout. Kdybyste tento krok vynechali, bakterie by mohly znehodnotit jogurt a snížit jeho trvanlivost.
2. Nákup surovin
Na přibližně 6 – 8 skleniček domácího jogurtu budete potřebovat 1 litr čerstvého plnotučného kravského mléka, které prošlo pasterizací. Dále si připravte 60 – 80 g kvalitního bílého jogurtu, který musí obsahovat živé kultury. Tuto informaci vždy sděluje výrobce jogurtu na obalu.
Článek z magazínu
Chcete omezit konzumaci kravského mléka a hledáte alternativy? Vyrobit si rostlinné mléko doma za pár korun je jednodušší, než se na první pohled zdá. Je to rychlé, bez chemie a s dobrým pocitem, za…
3. Zahřátí a zchlazení
Mléko nalijte do nerezového hrnce a zahřejte na 85 °C. Teplotu kontrolujte kuchyňským teploměrem. Zahřáté mléko pak ihned co nejrychleji zchlaďte. K tomu vám pomůže větší hrnec s hodně studenou vodou. Proces chladnutí urychlíte tím, že mléko budete míchat.
4. Naočkování živými kulturami
Jakmile se mléko zchladí na teplotu 40 – 45 °C, vmíchejte do něj za pomoci metličky jogurt. Ten by měl mít před použitím pokojovou teplotu. Dodržení teploty je klíčové pro dobrý výsledek. Při ní se optimálně množí živé kultury, bez kterých jogurt nevznikne.
5. Proces zrání
Směs přelijte do připravených čistých sklenic, uzavřete víčkem, zabalte do utěrky a vložte do hrnce, který dobře drží teplo. Hrnec vložte do trouby vyhřáté na 40 – 45 °C a domácí jogurt nechte zrát 6 – 8 hodin. Čím déle bude zrát, tím bude kyselejší a hustší.
6. Skladování jogurtu
Hotový jogurt nechte vychladnout a uložte ho v lednici. Zde vydrží čerstvý asi 14 dní.
Článek z magazínu
Pokud si občas dáte k snídani jogurt, věřte, že jeho využití je mnohem bohatší. Inspirujte se recepty na zdravé zahradní grilování, kde se v hlavní roli představí bílý Selský jogurt Hollandia.
Varianta pro vegany nebo při nesnášenlivosti laktózy
Domácí sójový jogurt: Na výrobu domácího sójového jogurtu budete potřebovat 1 litr sójového mléka bez příchutě, 80 g sójového jogurtu s živými kulturami a 1 lžičku agarového prášku. Postup je velmi podobný, jako u domácího jogurtu z kravského mléka.
V nepřilnavém hrnci smíchejte sójové mléko s agarovým práškem, zahřejte na 85 °C a ihned ochlaďte na 45 – 50 °C. Přimíchejte sójový jogurt a směsí naplňte čisté sklenice. Skleničky bez víček vložte do trouby vyhřáté na 50 °C a troubu vypněte. Sójový jogurt nechte v troubě zrát asi 8 hodin, troubu po tuto dobu neotvírejte. Skleničky zavíčkujte a skladujte v lednici.
Článek z magazínu
Jogurtovač je skvělým pomocníkem nejen pro milovníky jogurtů, ale také pro ty, kteří chtějí jíst zdravě. Díky jogurtovači si připravíte jogurt doma kdykoli a přesně podle své momentální chuti. A…
Netradiční příchutě domácího jogurtu
Dostat do dětí samotný bílý jogurt bývá někdy nadlidský úkol. Když jej ale vylepšíte oblíbenými pochoutkami, máte vyhráno. S čerstvým drobným ovocem nebo domácí marmeládou neuděláte chybu, ale vyzkoušet můžete i originální příchutě, které vás mile překvapí. Příchuť do jogurtu přidávejte až před podáváním, aby nedošlo ke zkrácení jeho trvanlivosti.
- Mangový jogurt: ½ rozmixovaného manga, ½ lžičky medu
- Borůvkovo-vanilkový jogurt: 1 hrst borůvek, 5 kapek vanilkového extraktu, ½ lžičky medu
- Brusinkový jogurt: 2 lžíce rozmixovaných brusinek, 5 kapek mandlového extraktu, špetka mletého hřebíčku, ½ lžičky medu
- Čokoládovo-banánový jogurt: 4 dílky čokolády (nastrouhané), ½ banánu, 1 lžíce javorového sirupu
- Arašídový jogurt: 2 lžíce namletých nesolených arašídů, 2 lžíce arašídového másla, 1 lžička medu
- Vanilkovo-medový jogurt: 1 lžíce medu, semínka z ½ vanilkového lusku (nebo ½ lžičky vanilkového extraktu)
Zdroje informací:
myfoodstory.com
Komentáře
Ke článku nejsou žádné komentáře.