Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kupte si obě naše kuchařky za 449 Kč (ušetříte 129 Kč)!

Do obchodu

Mléko

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Máslo

Máslo je mléčný výrobek, který musí obsahovat nejméně 80 % mléčného tuku. Dobrá kuchyně se bez něho neobejde. Ve studené kuchyni se používá na přípravu pomazánek, krémů a moučníků. Vonící rozpuštěné máslo je základem mnoha jídel, omáček a bramborových kaší. Je energeticky bohaté a obsahuje vitamíny rozpustné v tucích. Čerstvý chléb s máslem je pochoutka. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mléko

Mléko je produkt mléčných žláz samic savců během laktace a je to první potrava, kterou dostává (až na výjimky, kdy to není možné), jak člověk, tak zvířata. Z mleziva získávají protilátky na posílení imunity, i vitamíny. Ve výživě člověka pak hraje nezastupitelnou roli, když se pije jako nápoj nebo je součástí pokrmů, např. kaší. Mléka mají různou tučnost a lze je koupit i bez laktózy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pribiňák (Pribináček)

Pribináček je tradiční našlehaný dezert pro děti, z tvarohu a smetany, vyráběný pod tímto názvem od roku 1954 u Přibyslavi. Podobné dezerty, ale od jiných výrobců, jsou nabízeny pod jmény Bobík, Lipánek nebo na severní Moravě Ostraváček.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sójové mléko

Sójové mléko ve skutečnosti mlékem není. Používají je lidé, kteří nesnáší laktózu, ovšem živočišné mléko z hlediska výživové hodnoty nahradit nedokáže. Sójové mléko se používá i k výrobě tofu. Zdravé jsou pouze fermentované výrobky, které nejsou ze sóji geneticky modifikované.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Termix

Termix je termizovaný tvarohový dezert husté, smetanové konzistence. Základními surovinami jsou tvaroh a máslo nebo smetana. Na trhu je nabízen v několika variantách (vanilkový, kakaový ad.)

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zmrzlina

Kornout se zmrzlinou patří k letnímu osvěžení, ale tuto dobrotu si můžeme v obchodech koupit po celý rok, v různém balení. Je to mražený mléčný výrobek ze smetany, mléka, cukru, vajec, s různými příchutěmi. Ty jsou klasické, např. vanilková, čokoládová, kávová, banánová, jahodová, ale oblibě se těší i mnoho dalších, které můžeme ochutnat.

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům