Jednu z nejstarších evropských pivnic najdete v polské Vratislavi. Nabízí domácí pivo i první polský burger
17. 7. 2025 Cestování
Přímo v centru Vratislavi, na Wrocławském rynku pod gotickou radnicí, se skrývá poklad, který ocení každý milovník piva, gastronomie i historie – Piwnica Świdnicka. Je to jedna z nejstarších fungujících restaurací na kontinentální Evropě. První zmínka o ní pochází z roku 1273!
Pivní válka kvůli českému králi
Právě tady se uchovávalo proslulé svídnické pivo. Sklepení fungovalo jako prodejna piva, lidé si na náměstí koupili občerstvení a pak se s ním vrátili do chládku sklepů, kde si dali orosený žejdlík a k tomu preclíky, párky, ryby…
Městská rada měla na prodej a transport svídnického piva monopol. Ve středověku bylo pivo z 50 km vzdálené Svídnice vyhlášené svou kvalitou a chutí, vynikalo světlou barvou a trvanlivostí. Na svůj dvůr si ho nechával dovážet i král Karel IV. Ten Vratislav miloval natolik, že ji během svého života navštívil 25x, ačkoliv z Prahy sem na koni jel dva týdny.
Karel IV. udělil Vratislavi i význačná privilegia, která zvýšila její význam v Evropě. Město tak bohatlo a zároveň stavělo opevnění. V roce 1353 byla dokončena další část, která Vratislav rozdělila na vnitřní a vnější město. Celá čtvrť vnějšího města, kde se dnes nachází opera nebo královský zámek, obdržela po Karlovi IV. svůj dnes již zapomenutý název – Karlstadt.
Oddělen mostem leží Dómský ostrov, který v roce 1315 připadl církvi. Platilo zde církevní právo na městském nezávislé a to zapříčinilo tzv. pivní válku. Duchovní se totiž snažili na ostrov tajně dopravit svídnické pivo a obejít tak městskou správu, se kterou byli ve sporu.
Když do města svého otce přijel král Václav IV., nebyl kvůli klatbě duchovních přivítán se všemi poctami. To ho rozezlilo natolik, že na Dómský ostrov zaútočil a nechal ho vyrabovat.
Mohlo by vás zajímat
Piva podle zvířat
Piwnica Świdnická získala své jméno podle svídnického piva už v roce 1273.
Historické prvenství si ale nárokuje také salzburská restaurace St. Peter Stiftskulinarium, a to kvůli zmínce o dobrém jídle a pití v básni britského učence Alcuina z Yorku z roku 803, který tudy projížděl. Nelze však s jistotou doložit, že učenec myslel přesně tento podnik. Výslovně ho zmiňují až spisy ze 14. století. V tom případě by pořád platilo, že Piwnica Świdnická vznikla dříve.
A už kdysi varovaly hosty svídnické pivnice sochy nad vchodem do sklepení před nadměrnou konzumací piva (a před opilostí a láteřící ženou je varují dodnes). Když pod sochami projdete, po schodech sejdete do elegantního kamenného sklepa, kde vás zaujmou zářivé stěny.
Vášeň pro neonové nápisy a zářivky Poláky neopustila od 80. let. Subtilní nábytek však působí moderně, stejně jako nerezové pivní tanky. Po rekonstrukci v roce 2022 tu znovu funguje pivovar a s ním i nabídka domácího piva: orosená plzeň, tmavý ležák nebo sezonní speciály, třeba 6,5% English IPA podle původní britské receptury z 18. století. Půllitr tohoto řemeslného piva stojí 10–12 złoty, v přepočtu 50–65 Kč.
Jídelní lístek čerpá z původního menu z 19. století, ale s moderním polským twistem. Dáte si tu třeba křupavé bramborové placky s hříbkovou omáčkou, plátek sledě se zakysanou smetanou a jablkem, nebo první polský burger – vařené krůtí maso v rozkrojeném pšeničném chlebu na způsob pity se salátem z červeného zelí a nakládanou okurkou.
Příběh tu najdete v každém soustu – a také v každé místnosti. Podzemní labyrint místností zpřehledňuje osvětlení a dlaždice. Každá zobrazuje jiné zvíře, podle kterých se jmenují piva. Pro uzavřenou společnost tu mají přichystaný „loch“ – bývalé vězení s malým okénkem u stropu.
Naopak malý výklenek u vstupu do pivnice měl optimističtější úkol – tahle stěží 1 m široká výduť sloužila jako první místní krámek, ve kterém se ve středověku prodávaly párky, aby pijáci piva neměli hlad. Teď se tu můžete občerstvit výrazně pestřeji.
Z Prahy do Vratislavi dojedete za čtyři hodiny autem, přijet jen na otočku by ale byla škoda. Vratislav toho nabízí mnohem víc, ať už turisticky nebo gastronomicky.
Zdroje informací:
Pivnice: Piwnica Swidnicka
Polská turistická organizace: Vratislav
iDnes: Kde pili vikingové i křižáci. Navštivte deset nejstarších hospod na světě
Trojan, P: Polsko turistický průvodce
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více